Dejte si pozor na žlutou zimnici
Co je žlutá zimnice
Jde o virové onemocnění, které je přenášeno komáry. Objevuje se v mnoha afrických, jihoamerických ale také karibských zemích. Dříve se objevily epidemie také v Evropě. Svůj název má nemoc podle možného žlutého zbarvení kůže, které se u některých nemocných dostaví spolu s vysokými horečkami ve třetí fázi nemoci. Asi polovina nakažených cizinců na nemoc umírá. Domorodci mají lepší prognózu. Z nakažených umírá "jen" pět procent.
Příznaky
Nemoc propuká zhruba po třech až šesti dnech od nákazy. Nastává velká únava, nastoupí horečka, bolesti zad, svalů, zvracení. Později může nastat ústup potíží a buď nastává vyléčení nebo nemoc přejde do třetí fáze, kdy se vlivem špatné funkce jater objeví zežloutnutí, opět nastoupí předchozí příznaky a přidává se navíc krvácení v různých částech těla a posléze selhání životně důležitých orgánů.
Léčba
Bohužel neexistuje žádná cílená léčba nemoci samotné. Veškeré snažení lékařů se soustředí na řešení jednotlivých potíží. Jde tedy o léčbu podpůrnou a posilující, aby nemocný svůj boj s nemocí měl šanci zvládnout. I tak se to v mnoha případech nepodaří.
Prevence
Jedinou účinnou formou ochrany je očkování, které je do některých zemí povinné a měli byste se informovat, zda do země, kam budete cestovat očkování potřebujete. Někdy ale může být rozumné nechat se naočkovat i v případě, že jedete do sousední země, či máte větší pravděpodobnost, že se budete pohybovat v přírodě či v oblasti, kde je vyšší výskyt komárů. Zatímco přírodní forma nemoci je vázána spíš na období dešťů, existuje i celoroční forma městská. Očkování je od minulého roku chápáno jako doživotní a začíná fungovat desátý den po podání očkovací látky.