Je skutečně nutné přestat v těhotenství s kouřením?

Někteří zastávají názor, že ne. Ale jak to vlastně je?
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
12. května 2017 10:00 / Shutterstock
  42   6
Kde se vzal, tu se vzal názor, že pokud je nastávající maminka silná kuřačka, tak by měla pro jistotu s kouřením pokračovat. Stres vyvolaný abstinencí by totiž dle tohoto tvrzení měl pro ni i dítě mnohem horší následky, než pokračování v kouření. Tak to je samozřejmě největší mýtus a nesmysl!

Jestliže vám váš lékař tvrdí tuto hloupost, vyhledejte okamžitě jiného. Pokud vám vaše kamarádka bude namlouvat, že celé těhotenství kouřila a narodilo se jí zdravé dítě, neposlouchejte ji. Že se dítě narodilo zdravé neznamená, že nebude mít v budoucnu zdravotní nebo psychické problémy. A pokud měla vaše kamarádka štěstí, rozhodně neplatí, že ho budete mít i vy.

Kouření snižuje plodnost

Nejenže má kouření špatný vliv na vaše zdraví, ale navíc snižuje možnost otěhotnění. To se týká především partnera, u kterého má kouření prokázaný vliv na kvalitu spermií. U vás se kouřením zvyšuje riziko vzniku mimoděložního těhotenství.

Rizika kouření v těhotenství

Pokud budete v těhotenství kouřit, máte vysoké riziko výskytu téměř všech komplikací spojených s fungováním placenty. Ta se může předčasně odloučit nebo nedostatečně plnit svou funkci, což ohrožuje život jak váš, tak dítěte. Navíc hrozí zvýšené riziko předčasného odtoku plodové vody a tím i předčasného porodu.

Novorozenci kuřaček mají nižší porodní hmotnost a je u nich mnohonásobně zvýšeno riziko časného úmrtí a syndromu náhlého úmrtí novorozence. Nemluvě o tom, že se dítě rodí se silným abstinenčním příznakem.

Dítě se navíc může narodit na první pohled zcela zdravé, ale později se u něj mohou objevit neurologické abnormality a poruchy vývoje. Kouřením také způsobujete, že se vaše dítě může narodit s nedovyvinutými plícemi, a bude muset být po porodu napojeno na dýchací přístroj. Děti kuřaček jsou náchylnější ke vzniku astmatu a zvyšuje se i riziko srdečních vad. Kouření může mít i celoživotní vliv na mozek dítěte. Takové děti mohou mít poruchy učení, problémy s chováním a nízké IQ.

Skončete ještě před otěhotněním

Pokud plánujete rodinu, zkuste nejdříve přestat s kouřením. O otěhotnění se začněte pokoušet až ve chvíli, kdy budete vědět, že jste se svým zlozvykem nadobro skoncovala. Vaše budoucí dítě za vaši závislost nemůže a jestliže se cítíte být matkou, musíte cítit i zodpovědnost za své činy vůči vzniku nového života.

Nikomu není příjemné, když miminko hodiny neutišitelně pláče. Buďte si jista, že pokud budete v těhotenství kouřit, bude vaše dítě plakat ještě více, jelikož bude mít silné abstinenční příznaky.

Co si myslíte o kouření v těhotenství? Setkala jste s výše uvedeným názorem lékaře nebo kamarádky?

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte božské místo v Evropě, na které turisté zapomínají

Dům a zahrada

Vybavte si prakticky kuchyni tak, aby se vám v ní vařilo co nejlépe

Bydlení

Sníh na střeše vypadá pohádkově, ale rozhodně je bezpečnější jej včas odstranit

Zavřít reklamu