Těhotenství neznamená STOP běhání
Pokud jste zvyklá běhat a vaše těhotenství probíhá bez komplikací, není důvod proč odložit běžecké boty hluboko do botníku.
Běžkyně nemusí s otěhotněním přestat běhat…
…neběžkyně by začínat neměla.
To, že se v těhotenství běhat nesmí, se dozvíte pravděpodobně od laika, který nikdy dlouhodobě neběhal, a proto pro něj takový běh představuje „nepřekonatelnou zátěž“. Názor odborníků je jiný, přesto je ale rozdíl mezi tím, když běhá žena před otěhotněním a žena těhotná. Pokud je žena zvyklá pravidelně běhat, nemusí s tím rozhodně s otěhotněním přestat. Je ale třeba být obezřetnější a naučit se více naslouchat svému tělu, které se mění.
Pokud žena nikdy neběhala, není běh rozhodně vhodnou aktivitou k udržení fyzičky v těhotenství.
Mnohé ženy se mylně domnívají, že na začátku těhotenství mohou běhat pořád naplno, ale je to hluboký omyl. Na začátku těhotenství, asi do osmnáctého týdne, by týdenní objem v žádném případě neměl překročit sedm hodin běhu, neboť při vyšším zatížení stoupá riziko potratu.
Kdykoliv během těhotenství potom platí, že jakmile vás někde něco začne tlačit, měly byste zpomalit, nebo úplně zastavit. Váš běh řídí břicho.
Intenzita tréninku: na co si dávat pozor
Většina studií uvádí, že v době těhotenství by vaše tepová frekvence při běhu neměla dlouhodobě překračovat 140 tepů za minutu. Nová studie anglických odborníků přináší doporučení ohledně tepů vztažených k věku těhotných žen:
• Pro ženy do 20 let je maximální tepovou frekvencí 155 tepů za minutu.
• Pro ženy do 29 let je maximální tepová frekvence mezi 135 až 150 tepy za minutu.
• Pro ženy do 39 let je maximální tepová frekvence mezi 130 až 145 tepy za minutu.
• Pro ženy přes 40 let je maximální tepová frekvence mezi 125 až 140 tepy za minutu.
Dobrým nástrojem, jak dostat tepovou frekvenci dolů, jsou chodecké pauzy.
Mimochodem, s tím, jak při běhu stoupá tepová frekvence matky, jde nahoru i tepová frekvence dítěte, takže vlastně trénují spolu.