Nádory prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u žen! Co všechno vědět?

Plastická chirurgie vrací pacientky zpět k běžným radostem života
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
07. května 2017 15:27 / Shutterstock
  3   0
Nádory prsu patří mezi nejčastější zhoubná onemocnění u žen. Jak těžce může zasáhnout ženu odstranění prsu kvůli zhoubnému onemocnění, je více než zřejmé.

Příznaky prsního karcinomu

Zpočátku je zhoubný nádor nehmatný, nebolí a nezpůsobuje ani žádné jiné potíže. V tomto stadiu ho může odhalit jedině mamograf, případně ultrazvuk. Jak nádor roste, zanechává na prsu určité stopy, které jsou viditelné pouhým okem a zjistitelné samovyšetřením.

  • Vtahování kůže – Bulka nebo uzlík jsou v prsu fixované, takže při zvednutí paží odolávají pohybu, což se projeví vtažením kůže.
  • Důlkovatění – Vtažením určitých částí tkáně vznikají na prsou důlky.
  • Váznutí při souhybu – Při pomalém upažování a vzpažování se projevuje asymetrie prsou - zdravý prs se hýbe vláčně a dynamicky, zatímco u nemocného jsou vidět překážky a vtaženiny.
  • Nepravidelnosti bradavky – Přichycený tumor může způsobit v určitém místě zploštění nebo vtažení bradavky, patrné na první pohled nebo viditelné při souhybech.
  • Pomerančová kůra – Při infiltraci drobných lymfatických cév kůže (zaplnění nádorovými buňkami) vzniká efekt „pomerančové kůže", viditelný trvale nebo při stisku části prsu.
  • Asymetrie v objemu prsou – Asymetrie ve velikosti prsou je normální jev. Podezření na nádor je na místě, pokud se postupně jeden prs zvětšuje a tuhne.
  • Výtok z bradavky – Výtok z bradavky, zejména krvavý, většinou signalizuje tumor. Rovněž zaschlý sekret nebo změny na bradavce připomínající ekzém jsou velmi podezřelé.
  • Zarudlá a teplá kůže – Může se jednat o pouhý zánět, ale také o zánětlivý karcinom.
  • Rozšířená žilní pleteň – I tento jev může svědčit o tumoru.
  • Zvředovatění

Samovyšetření prsu

Ideální dobou pro samovyšetření je pátý až osmý den po zahájení menstruace. V tuto dobu je totiž prsní žláza nejklidnější. Vyšetřovací pole zahrnuje oblast od klíční kosti k podpaždí až do míst, kde končí podprsenka.

Postup vyšetření prsu naleznete ve fotogalerii.

Léčebný plán

Způsob léčby prsního karcinomu se pro každou pacientku stanovuje individuálně a berou se přitom v úvahu všechna specifika její situace. Na sestavování léčebného plánu se podílí celý tým lékařů, do něhož patří klinický onkolog, chirurg, rentgenolog, radiační onkolog, patolog a v případě potřeby i další odborníci.

Rekonstrukce prsu

Dokonale provedená rekonstrukce prsu je proto mnohdy stejně důležitá, jako perfektně provedené chirurgické odstranění nádoru. Rekonstruovaný prs pro ženu znamená návrat ztracených jistot v osobním i společenském životě a návrat k normálnímu životu.

Kdy je vhodná doba na rekonstrukci? Okamžitá rekonstrukce se provádí v té samé chvíli jako odstranění nádorové tkáně. Její velkou předností je skutečnost, že na ženu nedolehne psychologický dopad ze ztráty prsu. Pokud okamžitá rekonstrukce není možná, lze zvážit za 12-24 měsíců rekonstrukci opožděnou. Jejím cílem by měla být náhrada veškeré chybějící tkáně s maximální snahou o vytvoření symetrie a příznivého tvaru prsu.

Rekonstrukce celého prsu

Po radikální mastektomii lze použít cizích materiálů, vlastní tkáně v kombinaci s cizím materiálem nebo pouze vlastní tkáně.

S využitím cizího materiálu – současně mají největší uplatnění silikonové implantáty. Využívají se pro rekonstrukci prsu buď v podobě jednoduchého vložení implantátu při zachovalém dostatečném kožním krytu nebo v kombinaci s tzv. tkáňovou expanzí, kdy se při nedostatečném prostoru postupně roztahuje kožní kryt pomocí silikonových sáčků naplněných speciálním roztokem. Po několika týdnech se expandér odstraní a do vzniklé dutiny se vloží implantát, který se v obou případech vkládá pod velký prsní sval.

S využitím vlastní tkáně a cizího materiálu – kombinace vlastní tkáně a silikonového implantátu představuje jednu ze základních metod. Nachází své uplatnění všude tam, kde nedostatek kůže a její kvalita neumožní prosté použití implantátu nebo v případech, kdy prs nepostižené strany je co do hmotnosti větší a jeví známky poklesu. Z vlastní tkáně se nejčastěji využívá přetočený kožní lalok, posuvný břišní lalok nebo přetočený široký zádový sval. Vlastní tkání se doplní nedostatečný kožní kryt, který se poté vyplní implantátem a po 3 měsících je možná i rekonstrukce dvorce a bradavky.

Pouze vlastní tkáň – velikou předností je, že nemusí být kombinována ke zvětšení objemu cizím materiálem. Nejčastěji se pro rekonstrukci odebírá přední stěna břišní, která mimo jiné poskytuje kůži a tuk v množství dostatečném pro běžně velký prs.

Rekonstrukce pouze části prsu 

V posledních letech se stále více uplatňují prs šetřící výkony, při kterých se odstraní nádor, ale co největší část prsu se ponechá neporušená. I když tyto operace respektují tvar a přiměřeně i objem a velikost původního prsu, dochází stále ke změně prsu v různém rozsahu (dle velikosti nádoru a jeho umístění). „Obvykle je však nutná i úprava druhé strany, a to občas i v kombinaci s cizím materiálem,” doplňuje uznávaný plastický chirurg.

Podkožní mastektomie

Při takové mastektomii se odstraňuje celá mléčná žláza. Metoda představuje jednu z možností chirurgické léčby nezhoubného postižení prsu u žen s vysokým rizikem vzniku rakoviny prsu. Rozdíl tedy spočívá oproti předchozím metodám v tom, že se žláza odstraňuje preventivně, nikoliv jako reakce na zjištění nádorového onemocnění. „Ponechá se jen kůže a dvorce s bradavkou. Rekonstrukce takto operovaného prsu spočívá v doplnění ztraceného objemu buď vlastní tkání nebo implantáty,” vysvětluje lékař.

Rekonstrukce dvorce a bradavky

Jedná se o konečnou etapu rekonstrukce prsu po mastektomii. Zpravidla se provádí v odstupu třech měsíců po vytvoření tvaru a velikosti nového prsu. „Pro převážnou většinu žen je tento zákrok jakýmsi symbolem kompletní obnovy prsu s možností jejich opětovného návratu do plnohodnotného osobního a společenského života. Žena opět může vnímat své tělo jako nenarušený celek a vrátit se k normálnímu životu,” uzavírá plastický chirurg téma, kterým si musela projít už řada žen. Díky plastické chirurgii se tak ročně může k běžným životním radostem vrátit čím dál tím více pacientek.

📷
2
fotografie
Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Aktivní dovolená v italských Alpách vás dostane

Zprávy

TV Barrandov porušila zákon, tvrdí vysílací rada

Bydlení

Na co si dát největší pozor při zařizování koupelny pro seniora

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn