Je lepší hledat partnera v reálu nebo na internetu?

 Vztahy 
09. května 2017 07:06 / Marie Popelková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Někdo se raději seznamuje osobně, jiný dává přednost internetové seznamce. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Shutterstock
Názory na to, zda je lepší hledat si partnera v reálném světě nebo zda se pokusit najít lásku prostřednictvím internetu se velmi různí. Zřejmě více příznivců má klasické tradiční seznámení se osobně než to virtuální. A co na to odborníci? Má vztah přes internet šanci? A není klasické osobní seznámení už staromódní?

Každý způsob seznámení má svá pro a proti. Někteří lidé tvrdí, že je pro ně snazší odpovědět na internetové seznamce někomu sympatickému na zprávu či e-mail než oslovit neznámého člověka a pustit se s ním do řeči. Příznivci klasického osobního seznámení zase nedají dopustit na to, když se někomu díváte do očí, vidíte jeho reakce, cíttíte jeho vůni i vzájemné jiskření. Seznamky podle svých odpůrců nahrávají v drtivé většině případů jen krátkodobým a na sex orientovaným vztahům.

Osobní setkání

Patří mezi nejstarší, ale doposud stále dobře fungující způsob seznámení.

Výhody

Hlavní výhodou osobního seznámení je především jeho kouzlo. Dalším plusem je to, že pokud vás někdo zaujme, můžete ho oslovit kdykoliv a kdekoliv. V případě osobního seznamování navíc vždy víte, s kým máte tu čest. Na rozdíl od internetových seznamek hned vidíte, jak daná osoba vypadá a v případě, že máte možnost rozvést komunikaci, si můžete rovnou utvořit vlastní názor na to, jak se vyjadřuje, jak se chová, jak přemýšlí. A na rozdíl od on-line seznamek nemusíte za osobní seznámení platit žádné členské ani registrační poplatky.

Nevýhody

Někomu může chybět odvaha oslovit cizího člověka a začít si s ním povídat. Častou výmluvou je také nedostatek času na seznamování či přílišná pracovní vytíženost. Problémy s osobním seznamováním mají především osoby stydlivé, které si příliš nevěří  a mají nízké sebevědomí. Tato skupina lidí raději volí anonymnější formu seznamování přes internet. Nevýhodou osobního setkání může být i fakt, že potkat toho pravého můžete v době, kdy to nejméně čekáte, kdy ještě nejste na seznámení připraveni nebo kdy jste naprosto nevhodně oblečeni a neupraveni. Při náhodném osobním setkání si většinou ani nestihnete promyslet, co chcete dotyčnému říci, na jaká téma chcete svou komunikaci směřovat. Komunikace při osobním setkání většinou vyplyne z dané situace.

Internetové seznamky

Seznamování prostřednictvím internetu je sice poněkud modernější způsob než klasické seznámení,  ale získává si čím dál více příznivců.

Výhody

Mezi ty nejzákladnější výhody patří asi to, že se můžete seznamovat v pohodlí vašeho domova. Nemusíte se vymlouvat na to, že jste do pozdních nočních hodin v práci, že nemáte čas chodit do společnosti, nebo že nejste komunikativní. Při seznamování přes internet mají velkou šanci i stydlíni, kteří si netroufnou někoho oslovit jen tak na ulici. Na seznamce se můžete seznámit i s lidmi, se kterými byste se v běžném životě vůbec nemuseli potkat, tj. s osobami s naprosto odlišným zaměstnáním, s uživateli z jiného města, s lidmi s rozdílným životním stylem či jinými koníčky, než máte vy, atd.

Nevýhody

Některé profily na online seznamkách mohou být falešné nebo nepravdivě vyplněné a vy můžete velmi snadno podlehnout iluzi, že jste konečně potkali osobu, která se vám zamlouvá. Později pak následuje zklamání. Online seznámení je na rozdíl od osobního setkání ochuzeno o kouzlo prvního okamžiku, které prožijete při náhodném setkání nebo rande naslepo. Nevidíte, jak na vás dotyčná osoba reaguje, zda se při komunikaci s vámi usmívá nebo mračí. Omezující je paradoxně také kvantita aktérů. Příliš velké množství potenciálních partnerů a partnerek nutí uživatele těchto služeb k tomu, že se chtějí sejít s co nejvíce lidmi v co nejkratší době. Poté vybírají a vybírají, až přeberou.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Belohorcová s manželem zažehnali manželskou krizi a uspořádali na Tenerife velkou party. Zpívat jim...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...