Chodíte do práce i když jste nemocní? Tyto zásady byste měli znát

 Zdraví 
14. prosince 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  1
📷
1 fotografie v galerii
Přecházet nemoc se nevyplácí Shutterstock
Ne každý si může dovolit zůstat v teple domova, když zrovna onemocní. Proto chodí nejen s nachlazením, ale i s chřipkou či jiným nakažlivým onemocněním, do práce čím dál tím více lidí. Pokud se mezi ně řadíte i vy, rozhodně si přečtěte tento článek.

O tom, že je to bezohledné a že se žádná nemoc nemá přecházet, ví každý. I přesto se k tomuto rozhodnutí uchyluje velký počet lidí, protože nemocenská je nízká a ušlý zisk může pro někoho být doslova existenčním problémem. Když už jdete do práce nemocní, dodržujte alespoň tyto zásady:

Nešiřte nákazu – své kolegy informujte

Jestliže se své onemocnění snažíte přede všemi ukrýt, je to to nejhorší, co můžete udělat. Nikdo si nebude dávat pozor a nákaza se brzy rozšíří po celé kanceláři, oddělení a nakonec i budově. Když kolegům přiznáte pravdu, budou moci na váš stav reagovat. Budou se od vás držet dál, naordinují si vyšší příjem vitaminů a budou dbát častěji na svou hygienu.

Dodržujte hygienu ať nenakazíte ostatní

Na hygienické zásady myslete i vy. Mytí rukou vlažnou vodou a mýdlem je totiž nejlepší věc, kterou můžete udělat, abyste zabránili nákaze všech ostatních. Když si poté ještě umyjete ruce antibakteriálním gelem, snížíte riziko na minimum. Upozorněte také pracovníka úklidu, aby důkladně desinfikoval společné prostory (kuchyňku, jídelnu, kopírku, WC, tiskárnu a podobně).

Požádejte o práci z domova

Pokud to vaše pracovní pozice a váš zaměstnavatel umožňuje, požádejte o práci z domova. Zkuste o ni požádat i v případě, že to u vás v práci není běžné. Váš nadřízený bude rád, že práci uděláte a nenakazíte ostatní kolegy. Doma budete ve větším klidu a tělo se s nemocí lépe a rychleji vypořádá.

Co nejvíce odpočívejte

Odborníci tvrdí, že žádný vyloženě důležitý důvod, proč jít do práce nemocní, prostě neexistuje. Navíc každá další přechozená nemoc oslabuje imunitní systém a jestliže děláte víc, než na co se cítíte, tělo dostává pěkně zabrat. Jakmile vás chřipka opustí, buďte si jisti, že další nachlazení, bolest v krku, nebo angína na sebe nenechají dlouho čekat.

Proto pokud musíte chodit do práce i v nemocném stavu, snažte se doma co nejvíce spát a odpočívat. Domluvte se doma s rodinou, že vám není dobře a že jediný čas, kdy může vaše tělo nabírat síly a vypořádávat se s nemocí, je právě doma v posteli. Určitě všechny vaše domácí povinnosti převezmou a nechají vás se léčit. Jak správně udělat Priessnitzův zábal jsme psali zde.

Naordinujte si vysoké dávky vitaminu C, který posiluje imunitní systém a působí proti infekci. Skvělé účinky zaznamenává také česnek, který je přírodním antibiotikem. Vycucejte celý stroužek jako bonbon, čímž zničíte choroboplodné zárodky. Na nohy vás postaví i silný kuřecí nebo hovězí vývar se zeleninou. Doplňujte tekutiny, s mírou smrkejte a v případě bolestí v krku kloktejte solný roztok. O tom, jak může usilovné smrkání způsobovat zdravotní komplikace, si přečtěte v našem článku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petra Černocká promluvila o plastikách a přiznala, čím by se živila, kdyby nemohla zpívat

Styl

Sedm let po světě. Tenhle mladík obešel svět pěšky, jen se svou fenkou

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu