Pečujete správně o kontaktní čočky? Při špatné péči vám hrozí slepota

 Zdraví 
13. května 2017 08:30 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Víte, jak správně péče o kontaktní čočky? Shutterstock
Kontaktní čočky pomáhají lépe vidět, ale stejně tak mohou váš zrak zničit, pokud je špatně používáte a ošetřujete.

Už vás někdy čočky pálily, škrábaly v oku nebo jste měli zarudlé bělmo? Pak zpozorněte. Nejspíš se o své oči a kontaktní čočky nestaráte dobře. Do oka se totiž při nasazování a vyndávání čoček dostávají bakterie, které můžou vyvolat vážné záněty a ty pak mohou způsobit i slepotu. Důležitá je proto správná hygiena a manipulace s čočkami.

Konzultace i zkouška je důležitá

V současné době si valná většina lidí kupuje kontaktní čočky přes internet. Problémem je, že střídají různé typy kontaktních čoček, aniž by je předtím vyzkoušeli a zkonzultovali s odborníkem. Řídí se především cenou a tím, jaké nosí známí. Ne každá kontaktní čočka je vhodná pro každé oko. Pokud zvolí například těsnou kontaktní čočku, bude na oku příliš přilepená. Čočka bude mít nedostatečný pohyb, tudíž i špatnou výměnu slzného filmu, ve kterém se budou hromadit odumřelé buňky. Tím se startuje koloběh komplikací spojených s nošením kontaktních čoček.

Péče o čočky je velmi důležitá

Zdaleka ne všichni majitelé kontaktních čoček jim věnují potřebnou péči. Tím si mohou zadělat na řadu komplikací, které mohou vést k rapidnímu zhoršení zraku, v krajních případech i ke slepotě. Kontaktní čočky s plánovanou výměnou 14 dní a déle je nutné každý den pečlivě čistit a ukládat do čerstvého roztoku. Předtím je podstatné kontaktní čočku mechanicky vyčistit. Tím se odstraní nejvíce bakterií, améb a nečistot. Nositel čočky by ji měl 20 vteřin promnout v dlani s roztokem. Na měkké kontaktní čočky by nikdy neměla přijít voda z vodovodu.

Pevné kontaktní čočky se také čistí denně a ukládají se do čistého roztoku. Čištění však musí být dvoufázové. Po vyjmutí kontaktní čočky z oka je nejprve nutné ji vyčistit abrazivním čisticím roztokem, poté opláchnout destilovanou vodou a uložit do pouzdra s čerstvým roztokem. V obou případech je důležité nepřekročit doporučené datum spotřeby roztoku. Po otevření je nutné roztoky spotřebovat do půl roku. Nositel čoček by si nikdy neměl půjčovat cizí pouzdro.

Jaký roztok správně použít

Speciální roztoky pro čištění, desinfekci, hydrataci a uchovávání kontaktních čoček nelze nahradit ničím jiným. Mají zvláštní sterilní složení, které nezastoupí žádný jiný roztok. Vhodný roztok na kontaktní čočky vám doporučí váš oční specialista.
Měkké kontaktní čočky se nesmí nikdy vyvařovat a nesmí se na ně používat prostředky určené k tvrdým kontaktním čočkám.

Pokud používáte peroxidové systémy, musíte podle pokynů peroxid také neutralizovat.

Důležité rady

  • Vždy používejte čerstvé roztoky před datem expirace.
  • Tepelná dezinfekce může vaše čočky poškodit.
  • NIKDY neuchovávejte čočky pouze ve fyziologickém roztoku. Fyziologický roztok neochrání čočky před kontaminací a může způsobit zanesení infekce do oka.
  • NIKDY nepoužívejte roztoky určené pouze pro tvrdé čočky.
  • NIKDY nedávejte čočky do úst a nepoužívejte k jejich zvlhčování jiné než doporučené roztoky.
  • NIKDY neoplachujte čočky vodou z vodovodu, protože ta může obsahovat nečistoty, které mohou kontaminovat nebo poškodit vaše čočky a může tak dojít k poškození oka nebo jeho infekcím.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve