Klíšťovou encefalitidu nemusí přenášet jen klíště. Nakazit se lze i z mléka

 Zdraví 
06. června 2020 08:57 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Klíšťovku můžete dostat i bez toho, abyste měli klíště Depositphotos
Nemoci, které přenáší klíště, jsou velmi nebezpečné a mohou způsobit i trvalé následky v podobě poškození mozku. Jenže známou klíšťovou encefalitidu můžete dostat i bez toho, aby se vám někde na těle přisálo klíště. Vir totiž můžete sníst společně s některými druhy potravin.

Jakmile se vám vir dostane do těla, začíná inkubační doba onemocnění. Toto období trvá obvykle sedm až 14 dní, ale v některých případech to může být i měsíc. Většinou má dvě fáze. Po uplynutí inkubační doby mohou příznaky připomínat lehčí chřipku. Dostaví  se bolesti hlavy, svalů i kloubů, únava, horečka nebo nevolnost. Po pár dnech obtíže zmizí a třeba týden nebo dva jste zcela bez příznaků.

Někteří lidé už druhou fázi nemoci vůbec nezažijí, u jiných ale propukne v plné síle. Jindy zase infikovaní pacienti nemají žádné příznaky typické pro první fázi nemoci a nemoc se projeví až závažnými příznaky typickými pro druhou fázi choroby. Druhá fáze o sobě dá vědět nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu.

Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.

Klíšťovka se přenáší i mlékem

Pokud jste se ale dosud domnívali, že klíšťovku můžete dostat jen poté, co se vám do těla zakouslo infikované klíště, jste na omylu. U nás i na Slovensku jsou známé případy, kdy nemoc u lidí propukla prostřednictvím mléka nebo mléčných výrobků. Obvykle jde o výrobky z kozího nebo ovčího mléka. Odborně se tento způsob přenosu viru označuje jako přenos alimentární cestou. A i když se u nás objevuje takových případů přenosu jen málo, rozhodně není radno toto nebezpečí podceňovat.

Kromě člověka může totiž klíště nakazit i jiné obratlovce, obzvláště ty, kteří tráví celý den na pastvě. Snadno tedy může dojít k nakažení koz či ovcí. Asi po dvou až šesti dnech od nakažení, kdy virus obíhá v krvi, dojde k jeho přechodu do mléka. U krav je riziko přenosu nákazy z krve do mléka poněkud menší.

Čerstvé méko je rizikovější

Po konzumaci tepelně neošetřeného mléka se může nakazit i člověk. Inkubační doba bývá v takových případech 7 – 14 dnů. Následně propukne klíšťová encefalitida obvykle v mírnější formě (teplota, malátnost, bolesti hlavy, zvracení), než jak ji známe. Někdy může být onemocnění zcela bezpříznakové.

Mléka a mléčných výrobků z farem přímo od výrobců se podle odborníků lidé bát nemusejí. Pokud už si pořizujete nepasterizované mléko, zahřejte je doma na teplotu 60 – 80 °C alespoň na deset sekund. Tímto krokem byste měli vir zlikvidovat. Mléko se pasterizací nikterak nezmění – vitaminy a prospěšné látky zůstanou beze změny. Díky pasterizaci se rovněž prodlouží doba trvanlivosti.

Chlad je na virus krátký

Nízké teploty virus příliš nelikvidují. V másle uloženém v lednici může zůstat aktivní ještě 2 měsíce.

Při nákupu mléčných výrobků na farmě se proto vždy u výrobce informujte, zda byly výrobky dostatečně tepelně zpracovány. Mléko si můžete převařit sami, ale ostatním tepelně nezpracovaným mléčným výrobkům se pro jistotu raději vyhněte. A nebojte, pokud se proti klíšťovce necháte očkovat, budete před nemocí chráněni nejen v případě, že nemoc získáte od přisátého klíštěte, ale látka vás ochrání i před přenosem nemoci prostřednictvím mléka. Klíště vás může nakazit hned pěti závažnými nemocemi, jak jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...