Obávaná roztroušená skleróza: Jaké jsou příznaky a co může onemocnění vyvolat?

 Zdraví 
17. června 2019 17:53 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Roztroušená skleróza je velmi individuální a u každého probíhá odlišně Shutterstock
Roztroušená skleróza je onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní tkáně organismu. Příčina vzniku tohoto onemocnění není zcela objasněna. Vyskytuje se v každém věku, ale nejvíce ohrožuje mladé lidi mezi 20. - 40. rokem a trpí jí dvakrát častěji ženy než muži. Dá se roztroušené skleróze vůbec předejít?

Roztroušená skleróza je velmi individuální a u každého probíhá odlišně. Zatímco někdo může být upoután na invalidní vozík, druhý pociťuje jen lehké potíže. U některých postižených se od prvního záchvatu projevuje trvalé zhoršování, které vede již ve středním věku k upoutání na lůžko. 

Jaký je typický projev onemocnění?

Choroba se projevuje atakami. Jedná se o neurologické příznaky, které trvají déle než 24 hodin. Ataky se střídají s následnou úpravou příznaků, takzvanými remisemi. Remise mohou být úplné, zejména na počátku onemocnění. V pozdějších fázích nemoci však po odeznění ataky zůstávají částečné projevy postižení nervového systému. I v případě kompletní klinické úpravy ataky mohou být nervová vlákna trvale poškozena, což se projeví zpomaleným vedením nervových vzruchů.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

 • výrazná únava
 • brnění a mravenčení v končetinách
 • bolest očí a rozmazané vidění
 • svalová slabost a poruchy koordinace
 • problémy s močením a vyměšováním

Jaké jsou příčiny vzplanutí choroby?

To, co způsobuje relaps nemoci, se u každého liší. Abyste snížili pravděpodobnost atak, vyhýbejte se raději těmto faktorům:

 • Stres je sice běžnou součástí našich životů, přesto se ho v zájmu svého zdraví snažte minimalizovat. K tomu vám může posloužit meditace, jóga nebo i návštěva psychologa.  
 • Únava způsobená nedostatkem spánku může způsobit nástup ataky roztroušené sklerózy. Z těchto důvodů zařaďte kvalitní odpočinek mezi své hlavní priority. Každou noc spěte alespoň sedm až osm hodin.
 • Teplo a příliš vysoké teploty mohou vyvolat nové ataky roztroušené sklerozy. Raději se proto vyhýbejte saunám, horkým sprchám a koupelím. Snažte se také nepobývat v horkých letních dnech příliš dlouho venku a na přímém slunci, případně se vybavte ochranným kloboukem a vhodným volným oblečením. V létě je dobré pobývat spíše v klimatizovaných prostorech. 
 • Infekce zapříčiňují až třetinu nástupů této nemoci. Proto dodržujte všechna hygienická opatření, myjte si často ruce, vyhýbejte se nemocným a praktikujte bezpečný sex. Nebezpečí představuje i obyčejná chřipka.
 • Zdravější stravování vám poskytne spolehlivou prevenci. Nekonzumujte potraviny obsahující transtuky, a naopak preferujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. 
 • Pokud kouříte, přestaňte. Kouření cigaret patří k hlavním rizikovým faktorům počátků roztroušené sklerozy.

Jaká je léčba?

Účinná terapie je stále předmětem lékařského výzkumu, nemoc není zatím léčitelná, zmírňují se jen příznaky a zkvalitňuje a prodlužuje život pacienta. U některých pacientů se dosahuje jistého zlepšení změnou stravovacích návyků. Někteří postižení zase nedají dopustit na konopné přípravky. Více se o této nemoci dočtete zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...