Všímejte si nehtů. Na nemoci přijdete včas.

Nepodceňujte své nehty. Mohou vám napovědět o vašich nemocech.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. května 2017 13:45 / Shutterstock
  5   0
Stav našich nehtů napovídá o zdravotním stavu celého organismu. Jaké základní informace můžeme z nehtů vyčíst? Dozvíte se v našem článku.

Co sledovat

Pro určení problémů budeme potřebovat sledovat barvu nehtů, jejich tloušťku, případné rýhování, které může být podélné či příčné a stav nehtového lůžka. Všímáme si jakékoli změny.

Barva nehtů

Zdravý nehet má být růžový, dole u základny růžovobílý. Pokud se zbarví do zelena, mělo by vás to varovat před bakteriální infekcí. Pokud budou nehty promodrávat, znamená to nedostatek kyslíku, a tudíž špatnou funkci srdce nebo plic. Mdlá barva značí nedostatek vitamínů. Červené žilky nebo tečky naznačují problém s infekcí srdce. Bílé nehty ukazují na problém jater. Bílé tečky signalizují málo železa. Tmavé pruhy na horní části nehtů jsou možnou předzvěstí srdečního selhání.

Rýhy na nehtech

Žádný nehet není dokonale hladký. Pokud se na něho podíváte z boku a s vhodným osvětlením, zjistíte, že drobné rýhy jsou i na jinak zdravém nehtu. Pokud se však rýhy nápadně prohloubí, může to být signálem, že vaše tělo trpí nedostatkem železa, případně máte potíže s klouby. Dolíčky na nehtech mohou znamenat malý příjem tekutin a hromadění škodlivin v těle.

Suché a lámavé nehty

Můžou poukazovat na špatnou funkci štítné žlázy. Jinou příčinou a možná častější může být plísňové onemocnění, které sice zdánlivě postihuje jen nehty, ale ovlivňuje celé tělo. Je s podivem, že plísněmi nehtů trpí minimálně každý desátý člověk ve vyspělých zemích.

Lámavé nehty jsou signálem pro větší riziko, že budete mít ve vyšším věku potíže s kostmi a jejich lámavostí.

Prasklé a rozštěpené nehty

Pokud jsou nehty jinak pevné, ale přece prasknou na určitém místě, případně pokud se rozštěpí, může jít o dlouhodobý nedostatek vitamínu C. Možná nám také chybí určité proteiny, a to obojí může být způsobeno dlouhodobou podvýživou. Každopádně bychom se měli v takovém případě zamyslet nad svými stravovacími návyky.

Tlusté nehty

Ztluštělé nehty mohou vzniknout v důsledku onemocnění plic, plísně, ale také špatnou funkcí štítné žlázy nebo lupenkou.  

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poslední opravdový ráj v Evropě, který ještě turisté nestačili objevit

Dům a zahrada

Blýskalka je mrazuvzdorná a má krásné barvy. Vhodná je do živého plotu nebo jen tak na ozdobu

Bydlení

Kvůli rozbité hadici nemusíte hned kupovat nový vysavač. Některé vady lze ještě opravit

Zavřít reklamu