Seznámení dětí s novým partnerem vyžaduje čas. Máme pro Vás pár tipů.

 Vztahy 
18. května 2017 20:00 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Obě strany – jak partner, tak děti se musí na tuto změnu připravit a pokusit se spolu vyjít co nejlépe.  Internet
Máte děti a zároveň nového přítele? Pak se jejich vzájemnému seznámení asi nevyhnete.

Je to zcela běžná situace. Pokud se vám z nějakého důvodu rozpadl vztah s partnerem, který byl zároveň i otcem vašich dětí, nejste povinna sedět takříkajíc doma v koutku a věnovat se jen výchově dětí. I vy máte samozřejmě právo na lásku a na nový lepší vztah. A když už se někdo takový konečně najde, bylo by přece nesprávné v poslední chvíli nastavit zpátečku a z rýsujícího se vztahu vycouvat, protože byste nevěděla, jak to vysvětlíte dětem.

Nespěchejte se seznámením

Ale je to jen jedna potíž, která může při seznamování s novou láskou nastat. Počítejte s tím, že to nemusí jít vůbec hladce, ale možná budete nakonec příjemně překvapení. Na co byste si měli dát hlavně pozor? V prvé řadě buďte připraveni na to, že děti nebudou vůbec sdílet vaše nadšení. Ať už byl důvod rozchodu s jejich rodičem jakýkoli, novou známost vám mohou mít za zlé už čistě proto, že to berou jako skutečné potvrzení konce vztahu mezi rodiči.

Až si budete jisti

Dejte si proto čas, nepředstavujte jim nového partnera či partnerku příliš rychle po rozchodu ani příliš brzy po tom, co jste se seznámili. Ale spíše až tehdy, když si budete jisti, že tenhle vztah za to stojí a že vás nový partner bere i s dětmi. 

Představte je mimo domov

Pozvat nového partnera, kterého chcete dětem poprvé představit, domů, není nejlepší nápad. Děti by se s ním měly nejprve seznámit na neutrální půdě, ne získat pocit, že jim do života přichází nový vetřelec – a vypadá to s ním vážně. Pozvěte všechny do cukrárny nebo na malý výlet třeba do zoo, nevoďte si ho rovnou do bytu. Dejte dětem čas, aby partnera mohly přijmout.

S dětmi mluvte otevřeně

O věcech, které se týkají vašeho nového vztahu, s dětmi otevřeně mluvte. Nedělejte za jejich zády kousky, kterých si podle vás nevšimne – například tajné přespání přítele. Dopředu dětem řekněte, že u vás bude spát – a hotovo. Netvařte se, že jdete za kamarádkou a přitom půjdete na rande. Děti vycítí, že jim lžete a proti novému partnerovi se postaví ještě víc.

Odmítavá reakce je přirozená

Z počátku je málokteré dítě k novému partnerovi přívětivé. Zejména dcery, pokud jsou již v pubertě, mohou brát přítelkyni jako zradu vůči matce jako ženě. Nová vážná známost představuje rušivý element pro dětské touhy po harmonické rodině. To je třeba dopředu probrat i s partnerem. Zároveň je dobré mu něco povědět o povahových rysech dětí. Některé jsou vzpurnější, některé tišší. Je třeba si ale uvědomit, že pro dítě je toto stresová situace a někdy může reagovat až přehnaně agresivně či si vynucovat vaši pozornost. Ani vy ani váš protějšek byste však toto jednání neměli brát osobně. Dítě si jen snaží vytyčit území. Také s ním často mluvte o jeho pocitech a ujistěte ho, že jste tu pořád pro něj a že ve vašem vztahu k němu se nic nezměnilo.

Nechejte je o samotě

Není třeba, aby sbližování dítěte s partnerem bylo výhradně v režii matky. Mnohdy je lepší nechat vzájemné sbližování na nich. Nebojte se a nechejte je chvílemi o samotě. Jakmile objeví společný zájem, je první kromě na cestě k úspěchu.

Dejte dětem jistotu

Vedle nového partnera se dítě často cítí nejisté. Neví, co od něj může čekat a jaké je vlastně jeho postavení v rodině. Právě proto by mu maminka měla jasně vysvětlit, že jeho pozice ohrožena není, že ona i nový partner jsou tu proto, aby mu kdykoli pomohli a vyšli vstříc, když bude třeba.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Satelit NASA objevil rostoucí ostrov uprostřed Pacifiku. Je jen několik dní starý a už se rozrostl na 24...