Potíže s ledvinami má každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým lehce předejít!

 Zdraví 
18. května 2017 15:05 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nemocné ledviny hned nebolí. O to víc je chraňme. Shutterstock
Potíže s ledvinami má asi každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým předejít a není to ani velký problém. Máme několik dobrých doporučení pro zdravé ledviny. Podpořte své ledviny. Odmění se vám.

Funkce ledvin

Ledviny odvádějí z těla škodlivé látky a přebytečnou vodu. Pokud nefungují správně, zůstávají v těle různé toxiny, které se podepisují na vašem zdravotním stavu.

Jak poznat problém

Pokud už nastává problém, bývá pozdě. Onemocnění ledvin je navíc záludné v tom, že se nepřihlásí nějakou okamžitou bolestí ledvin. Kámen v ledvinách nebolí. Bolí, když začne sestupovat. Snížená funkce ledvin se neprojeví v ledvinách samotných. To jen vy jste unavení, podráždění, máte obavy a zvýšenou ostýchavost. Otékají vám nohy, nemáte chuť na sex. Zvyšuje se vám krevní tlak, vápenatí tepny, máte potíže s klouby. Objeví se různé ekzémy. Hůř vidíte. Je vám stále zima. A může být snadné soustředit se jen na dílčí problém. Jeho základ může být ovšem právě v ledvinách.

Co mohu udělat sám

Pokud žádný z výše uvedených problémů nemáte, začněte své ledviny podporovat. A podobně to platí i pro případ, kdy už potíže nastávají. Především dodržujte správný pitný režim. Příjem tekutin je samozřejmě individuální záležitost, ale kolem dvou litrů vody byste měli během dne vypít nebo přijmout v potravě. Pokud je teplo a vy se potíte, množství se úměrně zvyšuje. Dbejte na to, aby většina tohoto množství byla v podobě čisté vody, případně vody ochucené čerstvě vymačkaným citrónem. Tělo sice získá tekutiny i z jiných nápojů, dokonce i z kávy, ale ledviny budou přitom nadměrně zatížené.

Změňte jídelníček. Omezte slané pokrmy. Omezte příjem živočišných bílkovin. Přestaňte jíst cukry a sladkosti. Neužívejte léky jako je ibuprofen a další. Potíže s ledvinami bývají obvykle spojené s nadváhou, s cukrovkou a s nedostatkem pohybu. Pokud můžete něco z toho ovlivnit, udělejte to.

Udělejte si radost, uveďte se do pohody, relaxujte a odpočívejte. Stres ledvinám neprospívá. Teple se oblékejte.

Doporučené potraviny

Obzvlášť je možné doporučit zvýšenou konzumaci celeru a petržele. Také luštěnin, ječmene, prosa, ořechů a rýže. Dopřejte si zázvor či jindy zase skořici. Obojí má prohřívací účinky, které ledvinám pomáhají. Můžete využít i různé bylinné čaje na podporu funkce ledvin.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Tech

Plánovaný odchod do důchodu. Apple pohřbí další telefon už na konci tohoto roku

Zavřít reklamu