Potíže s ledvinami má každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým lehce předejít!

Nemocné ledviny hned nebolí. O to víc je chraňme.
 Zdraví 
18. května 2017 15:05 / Shutterstock
  3   0
Potíže s ledvinami má asi každý desátý člověk. Přitom se dá mnohým předejít a není to ani velký problém. Máme několik dobrých doporučení pro zdravé ledviny. Podpořte své ledviny. Odmění se vám.

Funkce ledvin

Ledviny odvádějí z těla škodlivé látky a přebytečnou vodu. Pokud nefungují správně, zůstávají v těle různé toxiny, které se podepisují na vašem zdravotním stavu.

Jak poznat problém

Pokud už nastává problém, bývá pozdě. Onemocnění ledvin je navíc záludné v tom, že se nepřihlásí nějakou okamžitou bolestí ledvin. Kámen v ledvinách nebolí. Bolí, když začne sestupovat. Snížená funkce ledvin se neprojeví v ledvinách samotných. To jen vy jste unavení, podráždění, máte obavy a zvýšenou ostýchavost. Otékají vám nohy, nemáte chuť na sex. Zvyšuje se vám krevní tlak, vápenatí tepny, máte potíže s klouby. Objeví se různé ekzémy. Hůř vidíte. Je vám stále zima. A může být snadné soustředit se jen na dílčí problém. Jeho základ může být ovšem právě v ledvinách.

Co mohu udělat sám

Pokud žádný z výše uvedených problémů nemáte, začněte své ledviny podporovat. A podobně to platí i pro případ, kdy už potíže nastávají. Především dodržujte správný pitný režim. Příjem tekutin je samozřejmě individuální záležitost, ale kolem dvou litrů vody byste měli během dne vypít nebo přijmout v potravě. Pokud je teplo a vy se potíte, množství se úměrně zvyšuje. Dbejte na to, aby většina tohoto množství byla v podobě čisté vody, případně vody ochucené čerstvě vymačkaným citrónem. Tělo sice získá tekutiny i z jiných nápojů, dokonce i z kávy, ale ledviny budou přitom nadměrně zatížené.

Změňte jídelníček. Omezte slané pokrmy. Omezte příjem živočišných bílkovin. Přestaňte jíst cukry a sladkosti. Neužívejte léky jako je ibuprofen a další. Potíže s ledvinami bývají obvykle spojené s nadváhou, s cukrovkou a s nedostatkem pohybu. Pokud můžete něco z toho ovlivnit, udělejte to.

Udělejte si radost, uveďte se do pohody, relaxujte a odpočívejte. Stres ledvinám neprospívá. Teple se oblékejte.

Doporučené potraviny

Obzvlášť je možné doporučit zvýšenou konzumaci celeru a petržele. Také luštěnin, ječmene, prosa, ořechů a rýže. Dopřejte si zázvor či jindy zase skořici. Obojí má prohřívací účinky, které ledvinám pomáhají. Můžete využít i různé bylinné čaje na podporu funkce ledvin.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zimní sezóna se pomalu chýlí ke konci a kouzelné Tyrolsko už se připravuje na tu letní

Dům a zahrada

Krtek je roztomilý, ale na zahradě umí pěkně potrápit. Buďte na něj připraveni

Bydlení

Jak doma topit chytře a efektivně

Zavřít reklamu