I kouření cigaret má svá pozitiva

 Zdraví 
19. května 2017 15:55 / Marie Popelková
  138
📷
4 fotografie v galerii
Kouření může mít i pozitivní účinky na lidské zdraví. Shutterstock
Je až k nevíře, že na kouření cigaret může být něco pozitivního či dokonce "zdravého". I vědci ale museli připustit, že kouření cigaret jistá pozitiva skutečně má!

Ať se to odpůrcům cigaret líbí či ne, kouření zkrátka nemá jen negativa. A pozitivní vliv tabáku na lidský organismus rozhodně není zanedbatelný! Pozitivními účinky kouření se zabývá mnoho studií, například vědcům z King´s College v Londýně se podařilo zjistit, že nikotin zvyšuje kapacitu paměti a usnadňuje učení.

  • Tabák například pomáhá v psychice kuřáka. A je otázkou, co je pro něj lepší - polykat ve stresu prášky, nebo si zapálit cigaretu? Na tuto otázku se názory hodně různí.
  • Vědci také zjistili, že u kuřáků se méně často objevuje Alzheimerova a Parkinsonova nemoc. Může za to právě nikotin.
  • Kuřáci tolik nepřibírají na váze. Nikotin totiž zpomaluje vypouštění tráveniny do střeva, naopak průchod tráveniny střevem urychluje a konečně nikotin zvyšuje bazální metabolismus, tedy jakousi celkovou základní energetickou potřebu těla, o 10 % - tedy cca 800 kJ. Studii o tom, že nikotin snižuje chuť k jídlu, publikoval například magazín Phychology & Behavior.
  • Lidé holdující cigaretám mají po dobu účinku nikotinu lepší soustředění - je to díky aktivaci acetylcholinové kaskády.
  • Kouření dokáže zlepšit aktuální zhoršený stav schizofrenie a schizofrenické nálady, upravuje nerovnováhu serotoninu a dopaminu v mozku (proto velmi mnoho psychiatrických pacientů kouří). Lékaři ale upozorňují, že v obecné rovině kouření naopak psychiatrické nemoci zhoršuje.
  • U žen kuřaček je menší výskyt rakoviny děložní výstelky (endometria) po 60. roku věku - důvodem jsou hormonální vlivy.
  • Nikotin snižuje frekvenci výskytu ulcerozní kolitidy (zánětlivého onemocnění střev vedoucího ke vzniku vředů).
  • Nová studie překvapivě zjistila, že muži kuřáci jsou ohroženi nižším rizikem, že budou muset podstoupit výměnu kolenního či kyčelního kloubu, než muži nekuřáci. Z nějakého záhadného důvodu také kouření mírně chrání před osteoporózou. Nikotin zřejmě brání opotřebování kloubů a chrupavek. 
  • Kouření také snižuje riziko smrti po infarktu. Kuřáci se rovněž obvykle zotavují po srdečních příhodách lépe než nekuřáci. Na druhou stranu je ale jisté, že kouřením si lidé o infarkt doslova koledují.

Farmakologové se na základě podobných výzkumů dokonce snaží vyvinout nové léky na bázi nikotinu, jimiž by se dala potírat demence, zvláště Alzheimerova choroba. Je totiž samozřejmé, že pokud by se podařilo k těmto účelům vyvinout méně škodlivou látku, než je cigareta, bylo by to podstatně lepší. Je totiž jasné, že i přes nesporné "výhody" kouření má tento zlozvyk na zdraví člověka daleko více těch negativních dopadů.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve