Čtyři důvody nadváhy, které nemají nic společného s tím, co jíte

 Zdraví 
20. května 2017 08:08 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Pokud jíte zdravě, sportujete a stále se nemůžete zbavit tukových zásob, pak je tento článek určen právě pro vás. Shutterstock
Existuje mnoho příčin nadměrného nabírání hmotnosti, ale neměli bychom zapomínat na vliv hormonů. Pokud jíte zdravé potraviny, sportujete, ale stále se nemůžete zbavit nějakého toho kila navíc, důvodem jsou možná právě hormony.

Nadledviny

Nebo též nadledvinky jsou velmi citlivé na stresové situace, které prožíváte. Pokud se nacházíte v období, ve kterém je u vás stres na denním pořádku, může u vás dojít k hormonální nerovnováze, která způsobí rozmanité dysfunkce. Nadledviny vytváří rovněž kortizol, stresový hormon, jehož nadbytek vede právě k nárůstu hmotnosti.

Pokud je toto váš případ, s největší pravděpodobností pozorujete největší tukové usazeniny v oblasti břicha a pasu, máte silnější obličej a krk, zatímco vaše ruce a nohy jsou poměrně štíhlé. Rovněž můžete mít zvýšený krevní tlak, vysokou hladinu cukru v krvi, slabé svaly a nejspíše pociťujete změny nálad.

V případě podezření konzultujte vaše problémy s lékařem. Snažte se snížit stres meditací, nebo třeba jógou. Způsobů je mnoho.

Játra

Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, které jsou zodpovědné za zdraví a celkovou pohodu. Pokud dojde k jejich poruše, začne se hromadit tuk především v oblasti břicha. Jasným signálem, že vaše játra nefungují správně, je právě přírůstek na váze kolem pasu, a to bez změny životního stylu.

Můžete rovněž pozorovat následující problémy: zvýšená hladina cukru v krvi, zvýšený krevní tlak a hladina cholesterolu, bolest kloubů, alergie a kožní problémy.

Štítná žláza

Funkčně se podílí na regulaci metabolismu produkcí hormonů, které ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Pokud vaše štítná žláza nefunguje správně, začnete tloustnout, i když snížíte příjem energie.

Jak poznáte, že má vaše štítná žláza sníženou aktivitu? Máte slabé svaly, cítíte trvalou únavu, padají vám nadměrně vlasy, máte zrychlený srdeční tep a začnete z ničeho nic přibírat na hmotnosti. Někteří lidé pociťují i deprese.

Při podezření na onemocnění štítné žlázy navštivte endokrinologa, který její dysfunkci rozpozná a navrhne vám příslušná opatření.

Vaječníky

Tento přírůstek hmotnosti je charakteristický pro ženy s hormonální nerovnováhou. Všechny požité sacharidy se přeměňují na tuky a bez ohledu na to, jak zdravě jíte, budete stále přibírat.

Mezi příznaky nesprávné funkce vaječníků se řadí zvýšená tělesná hmotnost i při dietě a pravidelné fyzické aktivitě, chutě na sladké a mléčné výrobky, tukové usazeniny ve spodní části těla (především na hýždích a stehnech), časté bolesti v oblasti vaječníků.

Existují i další důvody, kvůli kterým jste začali náhle přibírat na hmotnosti i přesto, že dodržujete zdravý životní styl. Seznam nemocí, které se podílejí na nadváze je dlouhý, a proto při sebemenším podezření neváhejte s návštěvou lékaře. I obyčejná tloušťka totiž může být nemoc!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Skvělý pomocník na celulitidu i vrásky: Maderoterapie

Tech

Rusové po šedesáti letech končí s raketami typu Proton. Jsou nespolehlivé

Zavřít reklamu