Trpíte sfexofobií? Jak se zbavit přehnaného strachu z vos a sršní

 Zdraví 
23. května 2017 09:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Strach z vos a sršní je v populaci velmi rozšířený. Shutterstock
Pokud patříte mezi jedince, kteří se panicky bojí vos a sršní, tak vás jistě netěší představa, že kolem vás budou zase celé léto lítat. Jestliže ale trpíte sfexofobií, tato představa je vám tak odporná, že kvůli vosám ani nebudete chtít vylézt ven ze svého domova. Proto je nejvyšší čas se své fobie konečně zbavit jednou pro vždy.

Zkuste letos ke své fóbii přistoupit jinak, postavte se jí čelem a nenechte si kazit léto, které je již za dveřmi a na které se celý rok těšíte. Jako většina fobií je i sfexofobie přehnaným strachem, který je neopodstatněný, zbytečný a znesnadňuje vám každodenní život. Ovšem můžete se ho zbavit.

Strach nebo fobie

Je rozdíl mezi fobií a obyčejným strachem. Vosy nemá rád téměř nikdo. Zběsile poletují, mají agresivní zbarvení a pokud jste si ji někdy skřípli například do podpaží, víte, že to není nic příjemného. Máváte kolem sebe rukama, ale stále můžete víceméně normálně žít. Pokud však máte fobii, jste schopni utéct z večírku, kde kolem vás poletují, neotevírat v parných letních dnech okna, nebo dokonce nevycházet vůbec ven.

Kde strach vznikl

Zamyslete se a zkuste si vzpomenout, kdy se u vás strach objevil poprvé. Někdy totiž může strach nebo fobie vzniknout v dětství, kdy vás například rodiče neustále děsili, co všechno se může stát, když vás vosa píchne. Klasickým příkladem je strašení tím, že vosu slíznete ze zmrzliny nebo vypijete ze sklenice, oteče vám krk a vy se udusíte. Zvýšená opatrnost je opravdu zapotřebí, ovšem není nutné děti vyloženě děsit. Strach se může v dětství zakořenit a dospělá osoba jej pak pociťuje celý život a vlastně ani neví proč, nebo si dokonce uvědomuje, že je strach zbytečný, ale neumí se ho zbavit.

Příznaky fobie 

  • chcete utéci, ale cítíte, že se nemůžete ani pohnout
  • třesete se a nadměrně se potíte
  • máte zvýšenou srdeční frekvenci, zrychleně dýcháte
  • představujete si, že vás vosa píchne a vy zemřete
  • máte závratě, omdléváte, zvracíte
  • máte žaludeční potíže
  • zejména ve slunečných dnech nechodíte ven
  • nechodíte do zahrad, parků, květinářství, na ovocné trhy

Obavy jsou zbytečné

Strach je opravdu neopodstatněný, jestliže se dokážete ovládnout a zachovat chladnou hlavu. Vosy samy od sebe ve většině případů neútočí, ovšem máchání rukama kolem sebe a lítání ze strany na stranu je může k útoku podnítit. Pokud vyloženě nešlápnete do vosího hnízda a létají kolem vás jen dvě nebo tři vosy, zamyslete se s naprosto klidnou hlavou, a řekněte si, že i kdyby vás píchly, o nic vlastně nejde. Vosí píchnutí jen maličko štípne a nijak vás to na životě neohrozí. Větší bolest vám způsobí zakopnutí o nohu stolu, kousnutí se do jazyku nebo vytrhávání obočí. Pravděpodobnost, že byste vosu snědli nebo vypili je velmi malá, pokud své jídlo a pití kontrolujete. Sama od sebe vám do úst určitě nevlétne.

Preventivní opatření

Nepoužívejte sladké parfémy, nenoste modré, žluté či bílé oblečení. Vosí agresivitu vyvolává kromě prudkých pohybů také ventilátor, který považují za nebezpečí a proto útočí. Nepijte z lahví a plechovek, pijte z průhledných širokých sklenic. Při každém kousnutí do sladké potraviny se přesvědčte, že na ní nesedí vosa.

Léčba fobie

Pokud cítíte, že se u vás nejedná jen o strach, který je v případě vos a sršní velice běžný, a cítíte, že máte skutečnou fobii, obraťte se na odborníka. Fobie je psychická porucha, což znamená, že její léčba patří do rukou psychologů, psychiatrů nebo psychoterapeutů. V jejich péči se fobie zbavíte a budete moci v létě s klidem vycházet ven.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Skřípání zubů opotřebovává sklovinu a může i zničit chrup. Tímto problémem trpí mnozí lidé, aniž...

Tech

Takto bude vypadat nová vesmírná stanice na nízké oběžné dráze Země

Zavřít reklamu