"Mami, a kdy už tam budeme?" aneb jak zabavit děti v autě

 Děti 
26. května 2017 08:09 / Kateřina Kofroňová
  0   0
📷
6 fotografií v galerii
Děti se v autě při dlouhé jízdě nudí. Vymyslete jim proto program dopředu. Shutterstock
Chystáte se na dovolenou autem a už teď se děsíte nekonečných otázek typu: „Mami, a kdy už tam budeme"? Děti dlouhé cestování nebaví, ale tím, že jim vynadáte, ničemu neprospějete. Musíte je prostě zabavit! Zde máte návod, jak cestu na dovolenou přežít a dokonce si z ní udělat zábavu.

Předškolní děti

Čím menší dítě, tím více se musíte snažit ho zabavit. Dítě u ničeho dlouho nevydrží a stále dokola opakuje, že ho to či ono nebaví a v sedačce se stále vrtí. Donuťte ho přemýšlet nad tím, nad čím chcete vy a nenechte ho se nudit.

Osvědčenými metodami jsou písničky a pohádky na CD. Děti poslouchají nebo si dokonce zpívají a u pohádek občas i usnou. Před cestou také naskládejte do závěsného kapsáře oblíbené hračky dítěte, se kterými si může hrát a mazlit se s nimi. Vezměte s sebou ale i předměty, které dítě nikdy nevidělo a nechte ho, ať je prozkoumává, jak dlouho chce. Pokud vaše dítě už mluví, můžete hrát slovní hry typu Hádej kdo jsem nebo Na co myslím – děti pokládají otázky a vy odpovídáte jen ANO/NE. Pak si role vyměňte.

Děti školou povinné

Stále oblíbenou hrou je slovní fotbal. V dětech vzbuzuje touhu vyhrát, zaměstnává jejich mozek a umožňuje jim trénovat postřeh. Hra je jednoduchá a lze ji vytáhnout kdykoliv, když začíná být nuda. Stejně tak můžete hrát hru: Kdo první uvidí deset červených aut, nebo aut vybrané značky a podobně. Dětem můžete do auta přibalit také oblíbené knížky nebo komiksy.

Starší školáci

V rámci výuky můžete dětem připravit mapu vaší trasy, kterou předem pečlivě připravíte. Do mapy označte města, kterými projíždíte a památky, které budete míjet. Nechte děti, aby je cestou odškrtávaly, čímž je jak zabavíte, tak je naučíte sledovat trasu a všímat si věcí kolem sebe.

Starší děti jistě ocení, když jim s sebou zabalíte MP3 přehrávač s oblíbenou hudbou, tablet s hrami a filmy nebo knihu. Velmi účinnou, ovšem rovněž dražší variantou zábavy, je závěsné LCD do auta. Nahrajte oblíbené filmy, vzdělávací dokumenty a úspěch je zaručen.

Hladové dítě = zlobivé dítě

Všechny maminky vědí, že hlad je největší nepřítel klidného cestování. Nabalte proto dětem na cestu svačinu, na které si dejte záležet. Když dětem přichystáte to, co milují, budou hned veselejší. Zkuste pro jednou překousnout, že místo jablíčka snědí sušenku, že místo vody vypijí sladký džus, že místo okurky snědí pytlík dětských křupek ve tvaru dinosaura. Na cestách děti jednoduše rozmazlujte. Pravděpodobně jim tak dokonce vytvoříte pocit, že cestování je vlastně super. Naopak zapomeňte na nadýmavé potraviny, aby děti při neustálém sezení ještě nebolela bříška.

Naplánujte si přestávky

Počítejte s tím, že s malými dětmi prostě musíte častěji stavět. Malé děti musíte přebalovat, krmit, starším dětem se chce neustále čůrat, nebo vás tím alespoň straší, že když nezastavíte, tak se počůrají. Desetkrát zastavíte a nic, a pak jednou nezastavíte a stane se katastrofa. Dopředu počítejte s tím, že rekord v čase s dětmi holt netrhnete.

Stavte na odpočívadlech, na kterých jsou dětská hřiště či prolézačky, aby se děti jak protáhly, tak se vydováděly a v autě byly unavené.

Noční cesta

Pokud však máte z cesty strach a víte, že vaše dítě cestu ještě nezvládne, máte dvě možnosti. Dovolenou buď odložte, nebo jeďte na noc. Je to sice náročnější pro řidiče, ale pokud jedete dva, můžete se cestou v řízení střídat. V noci nebude skoro žádný provoz a navíc vám děti skoro celou cestu prospí.

Cestovali jste už s dětmi? Co na ně fungovalo? Podělte se s ostatními čtenáři.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu