Chodí vaše dítě po špičkách? Hrozí mu logopedické problémy i autismus!
Chození po špičkách je u malých dětí do tří let velmi časté. Důležité je ale pozorovat, zda je dítě schopné se postavit i na celé plosky. Pokud ano, jedná se nejspíš jen o rozmar. Jestliže se však na celé chodidlo dítě nestaví, je lepší navštívit ortopeda a v některých případech i neurologa.
Možné důvody baletní chůze
Nejčastější příčinou chůze po špičkách je většinou obyčejné testování, co vše tělo dítěte dovede. Pokud chodí i normálně, problém s největší pravděpodobností neexistuje a obáváte se zbytečně.
Staré zranění
Často se však jedná o narušený způsob chůze, který způsobilo větší či menší poranění. Dítě si při něm ulevovalo od bolesti, ale zatím nepochopilo, že noha se již vyléčila a může opět chodit normálně. V tomto případě dítěti pomozte získat zpět důvěru k oslabené končetině a zbavte jej strachu z bolesti.
Zkrácené šlachy
V horším případě se může jednat o vrozenou poruchu Achillovy šlachy. Zkrácení patní šlachy může mít za následek, že dítě není schopno došlápnout na celé chodidlo, jelikož mu to noha skutečně nedovolí. Praktický lékař vám doporučí návštěvu ortopeda a speciální cviky, kdy se dítěti přitahuje špička ke koleni a šlacha se tak natahuje.
Autismus
Chůze po špičkách však může být i projevem celoživotních chorob a poruch. Například někteří autisté chodí po špičkách – buď kvůli uspořádání neurospojů v mozku, nebo třeba kvůli špatnému snášení drobků na patách, od kterých je právě chůze po špičkách ochrání.
Hyperaktivita
I u některých neurovývojových poruch, jako je například ADHD, neboli porucha pozornosti z hyperaktivitou, se může objevovat tento typ chůze. Hyperaktivní dítě někdy začne chodit velmi brzy a obecně velmi rychle fyzicky vyzraje. Některé pohyby dostatečně neprocvičí, což může mít za následek zkrácení šlach.
Vliv na vývoj řeči?
Někteří odborníci spojují chůzi po špičkách i s logopedickými problémy. Opět to však jde ruku v ruce s hyperaktivitou. Hyperaktivní děti často chodí po špičkách a někdy i dlouho nemluví. Je to dáno tím, že se jejich motorika vyvíjí rychleji než řeč, ale většinou se to postupem času za pomoci logopeda upraví. Zabráněním chůze po špičkách však u hyperaktivních dětí problémům s řečí nepředejdete. Buď se dostaví, nebo ne, ale chůze po špičkách je jen vedlejším projevem, nikoliv příčinou.