Počet dětí, které trpí obezitou, je alarmující! Největší prohřešky rodičů na dětech
Zatímco při nízké váze rodiče, lékaři, či případně učitelé zbystří a začínají řešit, zda náhodou jejich dítě netrpí anorexií, či jiným vážným onemocněním, obezita je společností tolerována a vnímána maximálně jako neestetická vada na kráse. Což je ale obrovská chyba!
Nadváha není jen estetickým problémem. Děti mohou mít řadu zdravotních obtíží, mezi něž patří různá kardiovaskulární onemocnění či metabolické, zažívací, ortopedické a dermatologické problémy. Děti jsou také často kvůli své nadváze vyčleněny z kolektivu, což vede ke ztrátě sebevědomí. Útěchou pak bývá takovým dětem zase jídlo. Dostávají se tak do začarovaného kruhu.
Obezita je jen pomyslným vrcholem ledovce a pro zdraví dítěte může mít v budoucnu vážné následky. Jaké tři prohřešky dělají rodiče na svých dětech?
Pozor na chybějící vitamín D!
Vědecké studie za posledních pár let přinášejí překvapivé informace o úloze vitamínu D. Zajímavý je například pravděpodobný podíl vitamínu D na tzv. fetálním programování. Tím se rozumí budoucí nastavení fungování orgánů miminka. Chybějící vitamín D v těhotenství může mít přímou souvislost třeba s astmatem, alergickými obtížemi, imunitními onemocněními nebo právě obezitou.
Až 80 procent těhotných žen trpí, zejména v zimních a jarních měsících, nedostatkem vitamínu D. Přitom nedostatečné zásobení vitaminem D v období těhotenství znamená špatnou startovací pozici pro budoucí zdraví miminka.
„Vitamin D ovlivňuje vstup vápníku do tukových buněk, přičemž vápník je významným aktivátorem lipogenních enzymů, které ukládají tuk,“ říká pediatr MUDr. Božena Kalvachová, CSc. z Endokrinologického ústavu v Praze. Zjednodušeně řečeno vitamín D zmírňuje ukládání tuku. Nezapomeňme přitom, že nastávající matka je jediným zdrojem tohoto vitamínu pro miminko. Zajistit potřebné zásobení vitamínem D zejména v jarních a zimních (u těhotných žen 800 IU – 1 000 IU) není z mnoha důvodů snadné. Proto se využívají i speciální doplňky stravy pro těhotné, které kombinují optimální množství a poměr nezbytných látek. Ve složení doplňků stravy pro těhotné by neměly chybět látky jako jód, vitamíny skupiny B, dostatečné množství vitamínu D nebo nezbytná kyselina listová doplněná o její metabolizovanou formu 5-metyltetrahydrofolát tzv. Metafolin, kterou využije i organismus postižený MTHFR mutací (např. Femibion).
Špatné návyky
I ve výživě platí, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Základům nutriční výživy, ale i sociálním vzorcům chování se dítě učí především v rodině. Dítě si je osvojuje pozorováním jednotlivých členů rodiny a jejich kopírováním. Vytváří si je hned z kraje života a přenáší do dospělosti. Z vlastní zkušenosti každý z nás ví, jak obtížné je pak zažité návyky měnit, nebo si je obhájit při partnerské konfrontaci, kdy každý z účastník byl vychován odlišně. Je proto potřeba jít vzorem svým dětem, ať už se budeme bavit o stravovacích návycích, způsobu stolování, pohybové aktivitě, ale i hodnotovém systému.
Děti by měly vědět, že lidé mají jíst pravidelně, v klidu a pestře a zároveň by se měly vyhýbat zneužívání jídla z jiného než stravovacího důvodu. „V mnoha případech využívají rodiče jídlo jako odměnu, nebo naopak trest. Pro dítě je trestem nejen jídlo, které mu nechutná, ale i fakt, že nemá hlad nebo chuť na danou potravinu. Protipólem je pak jídlo zneužívané jako odměna. Tato forma prémie v podobě sladkostí různého druhu je nevhodná. Po stránce nutriční jsou to živiny chudé a příliš energeticky bohaté. Právě tyto potraviny jsou častou příčinou nadváhy,“ doplňuje MUDr. Kalvachová.
Dětem chybí pohyb, čas tráví u počítače
Většina českých dětí má nedostatek pohybu a mnoho času tráví u počítače či televize. Nedostatkem pohybové aktivity trpí zhruba 80 procent českých dětí, kvůli tomu se zvyšuje jejich nadváha a obezita. Televize a počítač patří mezi nejsilnější médium, u kterého současné děti tráví průměrně dvě až tři hodiny denně!
Možná vás překvapí, že navíc televizní sdělení, případně vzorové chování oblíbeného youtubera, má okamžitý vliv na krátkodobé stravovací a sociální preference vašeho dítěte. O důvod víc, dbát na jiné vyžití a koncepci volného času vaší ratolesti. „U dítěte školního věku se nároky na pohybovou aktivitu zvyšují, což je trochu v rozporu se skutečností, že s nástupem školního docházky dochází k jeho omezení. V mladším školním věku dochází k řadě fyziologických změn jako změna typu postavy, postupné prodlužování končetin, které rostou rychleji než trup a začíná přibývat také podkožní tuková vrstva. Postupně dochází mezi 6. až 10. rokem věku dítěte z pohledu fyziologického i k nárůstu vytrvalosti,“ uzavírá pediatr MUDr. Božena Kalvachová.
Je proto vhodné volit sportovní aktivity jako fotbal, plavání, cyklistika, nebo tanec, kde je kladen důraz na výdej energie a vytrvalost. V tomto věkovém údobí by měl čas věnovaný pohybové aktivitě odpovídat stejnému času strávenému ve škole, tj. 5 hodin. U dospívajících by měla pohybová aktivita tvořit minimálně hodinu denně. Velmi důležité je, aby si dítě vytvořilo k pohybu kladný vztah a stalo se přirozenou součástí životního stylu. Naštěstí v dnešní době je nabídka pohybových aktivit natolik pestrá, že by neměl být problém najít tu nejvhodnější.
Děti jsou tlusté a zároveň podvyživené
Pokud se rodiče snaží řešit obezitu svých dětí, prní myšlenky často vedou k omezení stravy. Děti by měly držet dietu. Méně jíst. Přivést do těla méně energie. To je ale velmi nesprávný až nebezpečný závěr. Děti v období růstu potřebují dostatek energie a optimální množství biologicky cenných látek. Pokud omezíme energetickou hodnotu stravy, dodáváme obvykle do organismu i méně vitamínů a minerálů. Děti mají hodně jíst. Prospívá jim to. Strava však musí být sestavena tak, aby přiváděla do těla minimum prázdných kalorií. Tedy energie, která není doprovázena vysokým množstvím vitaminů, minerálů, vlákniny a stopových prvků. Strava, kterou dnes konzumují naše děti, je energeticky hutná, ale biologicky chudá. Děti jsou tlusté a zároveň podvyživené!
Důležité shrnutí na závěr
- Obezita dětí se zvyšuje rychlým tempem! Nepodceňujte tento problém!
- Myslete na to, že život našich dětí dnes neohrožuje hlad a bída. Ohrožuje jej nedostatek pohybu a nadbytek potravy!
- Obyvatelé České republiky patří k nejtlustším v Evropě. Měli bychom se proto obezitou obecně, a obezitou dětí zvlášť, zabývat velmi intenzivně!
- Děti snadněji než dospělí podléhají vlivům, které na ně v daném prostředí působí. Neschopnosti dětí omezovat stravu využívá agresivně reklama potravinářského průmyslu. Snaží se konzumaci konkrétních, většinou přeslazených potravin, spojovat se zábavou, legrací, potěšením.
- Buďte dobrým příkladem! I vy jezte pestře, zařazujte pravidelně ovoce a zeleninu. Není správné naservírovat sobě smažený sýr s hranolkami a dítěti mísu zeleniny. Díte chce jíst stejně jako vy. Jezte společně u stolu a bez televize či časopisů.
- Rozhodující vliv na to, co bude dětem chutnat v dospělosti a zda budou mít v pozdějším věku nadváhu či obezitu, mají rodiče.
- Abyste zatraktivnili nepopulární, ale zdravé potraviny, s recepty a jídly si trochu vyhrajte. Nezapomínejte na to, že jíme i očima a vykrajovátka, obličejíčky a zvířátka mají u dětí zaručený úspěch.
- Při přípravě jakéhokoliv jídla pro děti velmi šetřete se solí. To stejné platí také o koření i o cukru. Jídla se snažte připravovat z čerstvých surovin, vyhýbejte se polotovarům a průmyslově zpracovaným produktům a výrazně omezte přípravu jídel smažením.
- Rodiče, kteří mají doma obtloustlé dítě a neví, jak bezpečně snížit jeho hmotnost, by se měli obrátit na odborníka. I tlusté dítě totiž může být podvyživené!