Jak zabránit tloustnutí před zimou

 Zdraví 
26. září 2017 07:01 / Bronislava Silná
  0
📷
2 fotografie v galerii
Strava bohatá na zeleninu je jedním z řešení. Shutterstock
Moderní člověk usiluje o dobrou postavu. Jenže se blíží zima a vy začínáte přibírat. Co s tím, abyste nemuseli na jaře řešit znovu vše od začátku? Máme odpovědi.

Přibírání tělesné váhy před blížící se zimou je přirozený proces, který můžeme sledovat u zvířat i u lidí. Organismus se tak připravuje na období, kdy nebude tolik zdrojů. My sice žijeme ve světě, který poskytuje zdroje i v období, které není právě výhodné na získávání potravin, ale to naše tělo neví. Řídí se stále biologickými hodinami. S tímto vědomím můžeme jít proti proudu a vědomě zabránit tělu, aby zvýšilo svou hmotnost.

Podle typu stravy uberte některé složky

Mezi lidmi, kteří dodržují různé stravovací způsoby, jsou dva základní typy. Jeden doporučuje stravu založenou na zdravých sacharidech s minimem tuků. Druhý naopak stravu založenou na malém objemu sacharidů a vyšším obsahu tuků. Vaše stravovací zvyklosti se ale mohou nacházet i někde mezi. Jestliže začínáte před zimou pociťovat nárůst tělesné hmotnosti, měli byste zvážit, zda v té složce, kterou přijímáte v největším měřítku neudělat nějaké škrty. Nejde o to trápit se hladem, ale vědomě omezit množství tuku u stravy, která je na tuky bohatá, či omezit množství sacharidů u jídla bohatého na sacharidy. Tento jednoduchý trik většinou zabere a vám se podaří dostat vaši tělesnou váhu do normálu. Místo ubrané složky přidáte listovou zeleninu.

Zvyšte výdej energie

Dalším typicky podzimně zimním problémem je, že se člověk méně hýbe. Někdo má přirozeně stále stejný pohyb v práci. Ale lidé se sedavým zaměstnáním, kteří v létě chodili po výletech, jezdili na kole, plavali na přehradě či v rybníku jsou najednou bez pohybu. Je proto velmi účelné navýšit svým rozhodnutím výdej energie. Na procházky se dá chodit i v chladném období. Jen je třeba se správně obléknout. Domluvte si s přáteli tělocvičnu a choďte pravidelně hrát volejbal či florbal. Pořiďte si předplatné do bazénu, dopřejte si chvilku cvičení doma. Možností je celá řada. Ostatně i běhat se dá celoročně.

Jezte stravu, která rozhýbe váš metabolismus

Jestliže to ještě neděláte, jezte tak, aby ve vaší stravě dominovala zelenina, luštěniny, ovoce a obecně vláknina. Doporučujeme i vejce, sýry a rozumný podíl masa. Jestliže jste vegetariáni, nahraďte pochopitelně maso stravou rostlinou. Obloukem se ale vyhýbejte průmyslově zpracovávaným potravinám, sladkým nápojům a dalším podobně škodlivým jídlům.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít