Vyznáte se ve zkratkách vůní? Řekneme Vám, co znamenají

Koncentrace parfémového oleje ovlivňuje intenzitu vůně.
 Krása 
23. září 2017 08:43 / Shutterstock
  1   0
Lámete si hlavu u zkratek EdT, EdP, EdC, DNS a dalších? Přemýšlíte o tom, co tyto zkratky znamenají? 

Parfém je prakticky éterický olej, který je rozpuštěn v lihu. Z toho vyplývá, že koncentrace vůní, jejich síla, tedy podíl éterických olejů a lihu, se mohou ve velkém lišit. Z vůní je nejsilnější parfém, protože má nejvyšší obsah oleje. Což znamená, že obsahuje 15 – 25 procent vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu. Ostatní vůně jsou kvalifikovány jako eau, tedy jako voňavé vody (voňavky).

Parfum (Extrait de parfum) - Parfém

Extrait de parfum má největší koncentraci vůně. Obsah parfémového oleje bývá od 20 % do 40 %. Díky vysoké koncentraci vydrží ze všech vůní nejdéle, obvykle šest až osm hodin. Vysoký obsah vonného oleje má i vliv na cenu, a proto je ze všech vůní nejdražší. Purfum je vhodný pro lidi s citlivou pokožkou, a to díky vysokému podílu vonného oleje obsahuje méně alkoholu než jiné typy vůní, a tolik nedráždí a nevysušuje pokožku.

Eau de Parfum (EDP) - Parfémová voda

Eau de Parfum má druhou nejvyšší koncentraci vůně. Eau de Parfum má obvykle obsah vonného oleje 15 % až 20 %. Běžná výdrž vůně je čtyři až šest hodin. Eau de Parfum je díky menšímu obsahu vonného oleje cenově méně nákladný než parfum, ale stále si zachovává jeho výhody, a to dlouhou dobu působení a díky stále malému obsahu alkoholu je šetrný k pokožce. Eau de Parfum je vhodný ke každodennímu nošení. 

Eau de Toilette (EDT) - Toaletní voda

Eau de Toilette má koncentraci vůně mezi 5 % až 15 %, běžná výdrž vůně je dvě až tři hodiny. Vůně Eau de Toilette jsou populární a hodně rozšířené především díky své ceně. Intenzita toaletní vody je nižší v porovnání s Parfum nebo EDP z tohoto důvodu je EDT vhodná vůně na nošení přes den.

Eau de Cologne (EDC) - Kolínská voda

Eau de Cologne má výrazně nižší koncentraci než výše uvedené vůně. Nejčastěji obsahují  2 % až 4 % vonného oleje, výdrž je do dvou hodin. Eau de Cologne je levnější než jiné typy vůní a prodává se ve větších baleních, jelikož je nutné používat větší množství.

Deo natural spray (DNS)

DNS je nejslabší, má nejnižší koncentraci vonných látek, protože obsahuje 1 - 3 % parfémové kompozice. Výdrž je krátká a vůně slabá. DNS je díky tomu také nejlevnější. Hodí se třeba na doma, kdy nechcete využívat dražší voňavky ve vyšší koncentraci. 

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dokonalé ráje Středomoří. Vyberte si to nejkrásnější místo pro vaši dovolenou

Dům a zahrada

Využijte duben k založení trávníku, je na to ideálním měsícem

Bydlení

Čas na trampolínu. Pozor na nekvalitní konstrukce

Zavřít reklamu