Jak poznáte, že jste onemocněli cukrovkou?
Nemoc, kterou nelze zcela vyléčit, má dva základní typy. Oba mají podobné příznaky, ale různé příčiny vzniku.
Jaké jsou první příznaky?
- Žízeň
- Časté a vydatné močení
- Malátnost
- Únava
- Hubnutí i přes zvýšenou potřebu jídla
- U neléčené choroby cítíme z postiženého aceton
Pokud tyto první neurčité a zdánlivě banální příznaky ignorujete nebo nemoc neléčíte správně, objeví se mnohem závažnější problémy, jako je zhoršený zrak, onemocnění ledvin či necitlivost nohou.
Vůbec nejhorší hrozbou všech diabetiků jsou srdečně - cévní choroby. Postihují je až pětkrát častěji než běžnou populaci a umírá na ně tři čtvrtiny cukrovkářů.
Diabetes 1. typu
Je způsoben absolutním nedostatkem hormonu inzulinu v krvi a je vrozený. Většinou se projeví už v dětství nebo v dospívání. Vzniká tehdy, pokud zcela nefungují buňky slinivky břišní a neprodukují inzulin. Jde o autoimunitní podstatu, neboť vlastní imunitní systém sám ničí beta-buňky slinivky. Postižený jedinec se stane do konce svého života závislým na injekční aplikaci inzulinu.
Diabetes 2. typu
Říká se mu "cukrovka dospělých, protože se projevuje zpravidla po čtyřicítce a je způsoben sníženou citlivostí těla k inzulínu. Přispívá k němu nedostatek pohybu, nepravidelná strava a stres. Často jsou vlohy k diabetu 2. typu dědičně přenášeny z generace na generaci.
Slinivka diabetiků 2. typu produkuje inzulínu dost a někdy až nadbytek, avšak jejich tělo ho správně nezpracovává. V této fázi nemoci se podávají tzv. perorální antidiabetika a je nutné dodržovat dietu a celkově změnit životní styl.
Výskyt cukrovky v naší populaci roste s věkem a hmotností. Více než 60% diabetiků s druhým typem diabetu je obézních nebo má nadváhu. Na rozdíl od cukrovky typu 1, která bohužel postihuje i mladé a štíhlé osoby se zdravým životním stylem.