Magická potravina pozdního léta. Zkuste nutriční bombu, na kterou nedaly dopustit už naše babičky

 Zdraví 
19. září 2017 09:15 / Jitka Jahodová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Pět sušených švestek denně vám zajistí pravidelný přísun minerálů a vitamínů Shutterstock
Švestky patří mezi menší plody, které mají pevnou dužinu, vyšší kyselost a vyšší obsah cukru. Obsahují až 90% vody a jsou koncentrovaným zdrojem mnoha důležitých živin a antioxidantů. Vynikající pro náš organismus jsou i švestky sušené.

Jsou hodnotným zdrojem antioxidantů, a proto jsou považovány za jedny z nejlepších antioxidačních potravin. Sušené švestky se pak často používají hlavně k řešení problémů s trávením, a to zejména díky sloučeninám přítomným v plodu: vláknině, sorbitolu a isantinu.

Proč právě sušené švestky?

Sušené švestky jsou bohatým zdrojem vlákniny, jejímž primárním úkolem je podporovat trávení. Vláknina se zároveň váže na cholesterol a zabraňuje jeho ukládání. Pomáhá nejen snížit riziko srdečních onemocnění, ale také pomáhá i při hubnutí. Navíc přijmete-li dostatek vlákniny, trvá dlouhou dobu, než se člověk pocítí hlad. Proto je ideální konzumovat je hlavně ke snídani.

Nutriční bomba - vitamíny

Sušené švestky obsahují vitamin K, který je nezbytný pro srážení krve a tvorbu kostí. Výzkumy naznačují, že konzumace dostatečného množství sušených švestek, a tedy příjmu vitamínu K, pomáhá starším lidem udržet si silné kosti a nedochází tak k jejich řídnutí a slábnutí. Vitamín A obsažený ve švestkách zase podporuje zrak, imunitní systém a růst kostí.

Nutriční bomba - minerály

Stejně jako ostatní sušené ovoce obsahují i sušené švestky vysoký podíl draslíku. Draslík pomáhá regulovat krevní tlak a je nezbytný pro normální svalovou činnost a přenos nervových impulzů. Sušené švestky obsahují i dostatečné množství mědi a manganu. Měď je potřebná k produkci červených krvinek a mangan se podílí na tvorbě a udržování pevných kostí a spolu s borem, který rovněž obsahují, brání vzniku osteoporózy.

Podporují zdraví kůže

Kromě antioxidantů obsahují sušené švestky vitamín C, který je přínosný pro kůži a cévy. Jak známo vyšší příjem vitaminu C snižuje pravděpodobnost výskytu vrásek, vysušení kůže a přirozeně zpomaluje proces stárnutí.

Je vidět, že už naše babičky věděly, co je pro nás dobré. A švestky, které rostly téměř na každé zahrádce, na zimu sušily a zajistily tak celé rodině pravidelný přísun minerálů a vitamínů po celou zimu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu