Nástup demence prozradí dva orgány na vaší tváři

Alzheimerova choroba je v současnosti nevyléčitelná
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
16. září 2017 11:35 / Shutterstock
  170   100
Alzheimerova choroba je opravdovou metlou lidstva. Neurodegenerativní onemocnění mozku, při kterém dochází k postupné demenci, připraví člověka o paměť, schopnost vyjadřování, orientaci a nakonec i možnost pohybu.

V současné době není známá jednoznačná příčina a neexistuje účinný lék. Jediné řešení, jak chorobě předcházet je dodržování zdravého životního stylu a neustálé trénování a vytěžování mozku. Ale ani to bohužel nestačí.

Vědci se nepřestávají snažit o nalezení alespoň částečné možnosti léčby, anebo o možnost, jak rychle odhalit nástup nemoci. Nyní přišli se dvěma studiemi, podle kterých se Alzheimerova choroba dá odhalit v poměrně časném stádiu.

První studie pochází z neurologického oddělení Cedars-Sinai Medical v Los Angeles. Místní vědci zjistili, že jednoduchý test zraku může lékaře upozornit na příchod demence i několik let před prvními projevy příznaků. Jde o metodu neinvazivní, kterou lze provádět bez nejmenšího rizika. Je při ní využíván speciálně vyvinutý oční scanner s vysokým rozlišením, který dokáže detekovat ložiska amyloidu beta v sítnici.

Jejich výskyt značí přítomnost ložisek amyloidu beta v mozku, který  je hlavní složkou senilních plaků a neurofibrilárních klubek, které byly nalezeny v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou.

Druhá studie vědců z kanadského Quebecu se zaměřila na čich. Ztráta čichu bývá totiž první známkou toho, že něco není v pořádku. Do svého projektu zapojili téměř 300 pacientů s průměrným věkem 63 let z rodin, ve kterých se vyskytuje Alzheimerova choroba. Dobrovolníky podrobili zkouškám ostrosti čichu na mnoha předmětech od žvýkačky po benzin. Posléze je podrobili opakovaným odběrům mozkomíšního moku. Po podrobném prozkoumání bylo zjištěno, že vzorky od osob, které rozpoznaly nejmenší počet vzorků, vykazují příznaky nástupu Alzheimerovy choroby.

Bohužel ani včasné rozpoznání příznaků tohoto onemocnění nijak nezlepšuje dlouhodobou prognózu nemocných, protože Alzheimerova choroba je v současnosti nevyléčitelná a používaná léčiva přináší pacientům jen minimální prospěch.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu