Rakovina a alkohol? Vědci přišli s fantastickým objevem!

Vědci přišli s opravdu převratným objevem
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
17. září 2017 10:34 / Shutterstock
  37   4
Vědci z katedry biomedicíny na americké Dukeově univerzitě přišli s šokujícím objevem. V budoucnu se tak možná dočkáme doby, kdy budeme rakovinu léčit alkoholem.

S řešením problému rakovinného bujení to samozřejmě nebude tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vědcům se ale pomocí injekcí etanolu podařilo vyléčit během pouhých osmi dní rakovinu ústní dutiny u laboratorních hlodavců.

Léčba alkoholem samozřejmě není žádná novinka. Už dnes se přímé vstřikování alkoholu do nádoru používá při léčbě specifických druhů rakoviny jater a má podobnou úspěšnost léčby jako invazivní operace. S jedním obrovským rozdílem. Zatímco operace stojí tisíce, cena injekce činí pouhých pět amerických dolarů.

Tato léčba má samozřejmě svá rizika. Vyžaduje použití poměrně velkého množství etanolu a jeho případné rozlití může poškodit okolní tkáně.

Vědci se tomu snaží zabránit vyžitím ethylcelulózy, která se po vstřiku do nádoru mění z tekutiny na gel, takže k rozlití do okolní tkáně nemůže dojít.

Úspěšnost léčby během pouhých osmi dní zní samozřejmě fantasticky. Výborná zpráva je to hlavně rozvojové země, kde pacienti nemají ve většině případů přístup ke špičkové lékařské péči. Z laboratoře je však k metodě použitelné v běžné lékařské praxi pochopitelně stále ještě daleko. A tak musíme doufat, že vědcům se podaří tuto cestu zkrátit na minimum.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli na co nejnižší cenu

Dům a zahrada

Cibule není jen k jídlu. Zjistěte, co všechno v domácnosti dokáže

Bydlení

Tyto rostliny vydrží vše. Nevadí jim stín a ani nepravidelná zálivka

Zavřít reklamu