Jak zatočit s akné

 Zdraví 
30. prosince 2016 16:10 / Bronislava Silná
  1
📷
2 fotografie v galerii
Akné se zlepší i díky změně životního stylu. Shutterstock
Akné je kožní problém, který trápí většinu dospívajících, ale i některé dospělé. Přitom se dá jeho průběh dobře ovlivnit i pomocí domácí léčby. Je to sice běh na delší trať, ale vše může dopadnout velmi dobře. Poradíme několik triků.

Hygiena

Může se to zdát jako samozřejmé, ale mnoho lidí stále podceňuje právě to nejjednodušší. Akné obvykle nemá rádo omývání teplou vodou. Pokud navíc použijeme i speciální mýdlo proti akné, stav se velmi zlepší. Důležité je také sledovat, co právě vám pomáhá. Doporučuje se nosit účes, který nebude ležet čele a na tvářích, aby pokožka mohla volně dýchat. Neměly by se používat olejnaté a mastné kosmetické přípravky, které ucpávají póry a brání normálnímu fungování kůže. Vyhněte se všelijakým make-upům.

Přírodní prostředky proti akné

Existuje samozřejmě celá řada bylin, které vám mohou prospět. Doporučuje se odvar z kopřiv. Zkusit můžete i heřmánek. Důležitá je též úprava stravy. Přemíra sladkostí, příliš tučná jídla nebo pro někoho zase jídla výrazně kořeněná mohou způsobit zvětšení potíží. Někteří lidé reagují na ořechy, jiní na čokoládu. Každopádně se vyplatí zdravý životní styl a jednoznačně omezení příjmu sacharidů. Stav pokožky ovlivňuje i příjem vitaminu B. Akné také mizí během léta, kdy je pokožka vystavena slunečnímu záření. Snažme se proto být pravidelně venku po celý rok. Se sluněním to ale nepřehánějme, protože hrozí rakovina kůže. Ze stejných důvodů se vyhněme i soláriím. Sluníčko je dobré, ale jeho přemíra škodí. Postižená místa se mají nechat v klidu. Vřídky nevymačkávat.

Co když problém přetrvává

Někdy je zapotřebí zapojit do boje s akné silnější kalibr. Můžete vyzkoušet některý antiseptický nebo keratolytický krém. O konkrétním použití se poraďte s lékárníkem. Pokud by ani to nepomohlo, nevyhnete se patrně návštěvě lékaře, který může předepsat speciální pleťovou vodu, vitamín A, nebo antibiotika či hormonální léčbu. Uvědomte si, že tyto prostředky jsou už velkou zátěží pro organismus, a proto přemýšlejte, zda by přece jen nebylo lepší změnit životní styl. Přestat kouřit a začít zdravě jíst se člověku vrátí i jinak než ve zlepšení stavu pleti.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí