Jak zatočit s akné
Hygiena
Může se to zdát jako samozřejmé, ale mnoho lidí stále podceňuje právě to nejjednodušší. Akné obvykle nemá rádo omývání teplou vodou. Pokud navíc použijeme i speciální mýdlo proti akné, stav se velmi zlepší. Důležité je také sledovat, co právě vám pomáhá. Doporučuje se nosit účes, který nebude ležet čele a na tvářích, aby pokožka mohla volně dýchat. Neměly by se používat olejnaté a mastné kosmetické přípravky, které ucpávají póry a brání normálnímu fungování kůže. Vyhněte se všelijakým make-upům.
Přírodní prostředky proti akné
Existuje samozřejmě celá řada bylin, které vám mohou prospět. Doporučuje se odvar z kopřiv. Zkusit můžete i heřmánek. Důležitá je též úprava stravy. Přemíra sladkostí, příliš tučná jídla nebo pro někoho zase jídla výrazně kořeněná mohou způsobit zvětšení potíží. Někteří lidé reagují na ořechy, jiní na čokoládu. Každopádně se vyplatí zdravý životní styl a jednoznačně omezení příjmu sacharidů. Stav pokožky ovlivňuje i příjem vitaminu B. Akné také mizí během léta, kdy je pokožka vystavena slunečnímu záření. Snažme se proto být pravidelně venku po celý rok. Se sluněním to ale nepřehánějme, protože hrozí rakovina kůže. Ze stejných důvodů se vyhněme i soláriím. Sluníčko je dobré, ale jeho přemíra škodí. Postižená místa se mají nechat v klidu. Vřídky nevymačkávat.
Co když problém přetrvává
Někdy je zapotřebí zapojit do boje s akné silnější kalibr. Můžete vyzkoušet některý antiseptický nebo keratolytický krém. O konkrétním použití se poraďte s lékárníkem. Pokud by ani to nepomohlo, nevyhnete se patrně návštěvě lékaře, který může předepsat speciální pleťovou vodu, vitamín A, nebo antibiotika či hormonální léčbu. Uvědomte si, že tyto prostředky jsou už velkou zátěží pro organismus, a proto přemýšlejte, zda by přece jen nebylo lepší změnit životní styl. Přestat kouřit a začít zdravě jíst se člověku vrátí i jinak než ve zlepšení stavu pleti.