Efekt skleněného stropu

 Vztahy 
30. prosince 2016 07:28 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Brání ženám v postupu skleněný strop?  Shutterstock
Od dávných dob bylo vládnutí hlavně doménou mužů. Do dnešního dne na celém světě je právě toto pohlaví spojováno s řízením a ovládáním.

Přispívá k tomu jev, kterému se říká "skleněný strop". Jde o to, že vidíme možnost profesního růstu a povýšení, ale nemůžeme ho dosáhnout. Je to neviditelná bariéra, která odděluje něžné pohlaví od nejvyšší profesní pozice. Brání jim dostat se na vrchol třeba v politice a podnikání. Situace se netýká jenom žen, ale platí také u etnických, sexuálních nebo náboženských skupin.

Firmy s vyšším podílem žen v rozhodovacích pozicích mívají podle odborníků vyšší zisky a lepší hodnocení na burze. Ženy tak firmě vydělávají více peněz, samy však přitom mají na stejné pozici plat o 22 procent nižší než muž.

Ekonomičtí experti i vedení českých firem blahodárnost dostatečné přítomnosti žen v kancelářích připouštějí. Zdůrazňují i lepší atmosféru na pracovišti.

Termín "skleněný strop" (z ang. glass ceiling) se objevil na rozhraní 70. a 80. let. O deset let později byla povolána i zvláštní komise zabývající se problémem skleněného stropu. Byla to reakce na situaci, ve které jenom 3% z 5% nejvyšších pozic obsadilo něžné pohlaví.

Výsledky studií provedených ve Spojených státech ukazují, že pouze 52% žen na řídicích pozicích pozoruje jev "skleněného stropu", zatímco 82% mužů, jeho existenci popírá.
Faktory omezujícími kariéru žen mohou být: nedostatek zkušenosti, patriarchální kultura, zachovávané společenské role, stereotypy související s "efektem pohlaví” (přesvědčení, že řízení podniku je doménou mužů).

Fenomén "skleněného stropu" je neviditelný, protože téměř v každém případě při potížích s postupem jsou použitá jiná vysvětlení. Nicméně je třeba poznamenat, že ženy se stejnou kvalifikací jako muži, zřídka postupují na vyšší stanoviska a mají menší plat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...