Trpíte suchými a popraskanými rty? Řešení je hned několik!

 Zdraví 
26. prosince 2016 11:03 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Nejste sami, kdo má tendence si suché rty olíznout, aby jim ulevili. Přinese to ale jen krátkodobou  Internet
Rozpraskané a vysušené rty dokážou pořádně znepříjemnit život. Jemná pokožka rtů je náchylná k tvorbě šupinek a prasklinek, které mohou být velmi bolestivé. Nejde opomenout ani estetický problém.

Trápí i vás suché a popraskané rty? Důvodů je několik a naštěstí i řešení je hned několik. V první řadě je nutné klást důraz na prevenci.Základem pěkných rtů je, aby byly zdravé. Když jsou popraskané, či zanícené, celkový dojem nezachrání ani dokonalý make – up, ani výrazná rtěnka, ani třpytivý lesk.

Příčiny

nízké teploty spojené s olizováním rtů
velmi suché prostředí
dehydratace, nedostatečný pitný režim
konzumace slaných či pikantních jídel
nedostatek vitaminu B2(suchá, pálící kůže, ekzémy, padání vlasů, bolestivé ústní koutky, lupy, třepení nehtů, únava, zánět spojivek, trávicí potíže, nespavost, závratě)
kvasinková infekce
cukrovka, diabetes mellitus(únava, ospalost, žízeň, hlad, nadměrné močení, necitlivost, brnění končetin, svědění kůže, průjem, záněty močových cest, afty, zápach zúst a z moči)

Neolizovat

Vaše rty, na rozdíl od pokožky, neobsahují žádný přirozený tuk, kterým by se chránily, proto je nutné, abyste dodržovali pitný režim. Nedostatek vody v organismu se ostatně projevuje nejčastěji bolestmi hlavy a právě suchými, popraskanými rty.

Tolik potřebnou hydrataci se však nesnažte dodat rtům tak, že si je budete zvlhčovat jazykem. Ve skutečnosti jim tak totiž jen uškodíte a dehydratujete je ještě víc. Stejný problém představuje také to, pokud v zimě dýcháte pusou, protože vzduch neustále proudící dovnitř a ven vaše rty velmi rychle vysušuje.

Dopřejte si jemný peeling

Šupinky ze rtů zabraňují pronikání potřebných pečujících látek, takže je lepší je jemně odstranit. Na pomoc si vezměte hodně měkký zubní kartáček a rty jím krouživými pohyby namasírujte. Dejte si ale pozor, aby byla masáž opravdu jemná a rty se naopak ještě víc nepoškodily.

Dejte si béčko

Popraskané rty jsou často příznakem deficitu vitaminů – odpovědný je za ně převážně slabý příjem vitaminu B. Často tuhle příčinu rozpoznáte podle toho, že ve špatném stavu nejsou jen rty, ale pokožka celkově. Jako první pomoc můžete zařadit pilulky, do budoucna se snažte o přirozený příjem béčka zořechů, masa a luštěnin.

Hydratujte

Pokud zpozorujete, že se vám rty vposlední době hodně vysušují, určitě udělejte revizi svého pitného režimu. Zvlášť vpřípadě, kdy trávíte čas vhodně vytopených nebo klimatizovaných místnostech, je spotřeba vody vyšší. Navýšením vypité vody a čaje určitě nic nepokazíte.

Ten správný balzám

Vyznat se vnabídce balzámu na rty není žádná legrace. Vy se držte několika zásad. Zkoumejte vždy jejich složení a vyhýbejte se těm přípravkům, které obsahují minerální oleje. Tyto oleje sice vytvoří na rtech příjemný ochranný film, ale nepronikají hluboko do kůže a neléčí příčinu popraskání. Mnohem lepší jsou balzámy sobsahem přírodního bambuckého másla nebo včelího vosku. Na horském sluníčku a vlétě nezapomínejte na balzámy sUV filtrem. A zatímco během zimních měsíců pořizujte spíše mastnější přípravky, vlétě volte hydratační.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít