Dopřávejte si denně kiwi, dodáte tělu doslova poklad

Už ve staré Číně používali kiwi k léčení těžkých chorob
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
06. ledna 2018 10:59 / Shutterstock
  45   0
Kiwi, malé nenápadné ovoce, které na první pohled nevypadá příliš přívětivě, skrývá pod slupkou látky, které dokáží obohatit jídelníček o potřebné živiny. Údajně patří k nejvíce podceňovaným léčivým druhům ovoce na světě.

Toto exotické ovoce se u nás objevilo přibližně v 80. letech a je původem z Číny. Dnes se hlavně pěstuje na Novém Zélandu, v Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a také v jižní Evropě. Kiwi je dostupné během celého roku na pultech obchodů a v roce 2003 se dostalo na seznam dvanácti nejméně kontaminovaných potravin pesticidy. To znamená, že při jeho pěstování je použito minimum postřiků a hnojiv, které by nemusely být pro naše zdraví prospěšné.

Co ukrývá kiwi

Prim zde hraje především vitamin C. Jinak kiwi patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny askorbové, a to mezi 80 – 150 mg na 100 g ovoce. To v podstatě zabezpečí denní doporučenou dávku z přirozeného, dobře vstřebatelného zdroje. Je také zajímavé, že právě jeho vysokou koncentrací se kiwi stává relativně velmi levným přírodním zdrojem, který cenově předčí pomeranče a další zdroje kyseliny askorbové. A kdo z nejrůznějších příčin odmítá syntetický vitamin C, je právě kiwi velmi vhodnou alternativou pro jeho doplňování. Dále je v plodu přítomno stopové množství bílkovin, také přes 3 g vlákniny, vitamin A a K a minerály, z nichž je nutné vyzdvihnout hořčík, dále pak vápník, železo, draslík nebo fosfor.

Věděli jste, že

Konzumování kiwi působí jako prevence proti infekcím a posiluje imunitu. Dokonce urychluje metabolismus a produkci hormonů, také podporuje růst kostí. Toto ovoce stimuluje činnost svalů, posiluje cévy a vazivovou tkaninu. Vrcholový sportovci konzumují kiwi, aby získali energii, ale také z důvodu, že vitamin C ve spojení s hořčíkem zajišťují metabolické procesy v našem organismu. Podle posledních zjištění kiwi dokonce pomáhá proti stresu a také chrání naše buňky před poškozením, pomáhá při krvácení dásní a při paradontóze, při respiračních problémech jako astma, kašel nebo dušnost. Údajně chrání před poškozením DNA a také působí preventivně před vznikem rakoviny. Mimo to chrání naše srdce a pomáhá snižovat cholesterol, zabraňuje zácpě. Krom toho se v těchto plodech nachází také lutein a zeaxanthin ze skupiny karotenoidů. Přítomen je i beta-karoten. Ty jsou obecně prospěšné pro zachování dobrého zraku.

Osvěží a dodá živiny

Kiwi se může zdát jako ideální ovoce doplňující potřebné mikroživiny v přírodní formě. Pozor si musí dát akorát ti, kteří jsou alergičtí, protože enzym aktinidin na jednu stranu působí na vstřebatelnost masa, je z druhé strany také alergen. V letních měsících dokáže osvěžit svojí chutí a dodá potřebné sacharidy pro sportovní činnost. Sacharidů je v kiwi cca 12 g na 100 g ovoce, přičemž poměr mezi glukózou a fruktózou je 1:1. Je proto vhodné pro doplněné energie hned ráno a dodá cukry jak do jater, tak přímo do svalů.

Jak vybrat správné kiwi

V obchodě se snažíme vybírat plody, které nejsou příliš měkké, což je známka přezrálého ovoce a moc dlouho již nevydrží. Jinak ho lze skladovat od několika dnů až po několik týdnů. Toto ovoce můžete také usušit a tím pádem zdravě mlsat. Více o tomto tématu jsme psali zde. Čerstvé kiwi lze jíst samotné, udělat si z něj smoothie nebo jej přidat do nejrůznějších ovocných salátů. Používá se také při přípravě masa, které dokáže změkčit. Z kiwi si také můžete připravit vynikající pleťovou masku. Základem je lžička jogurtu a lžička rozmačkaného kiwi. Tyto dvě ingredience smíchejte a přidejte kapku panenského olivového oleje a trošku medu.  Směs si naneste na obličej a nechejte 20 minut působit. Pak omyjte vodou. Kyseliny AHA obsažené v kiwi mají vliv na hydrataci pleti, pomáhají proti akné i jizvičkám a vyhlazují pleť.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Bydlení

Udržte v domě dobrou energii. Zavírejte koupelnu a sklápějte záchodové prkénko

Zavřít reklamu