خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Dopřávejte si denně kiwi, dodáte tělu doslova poklad

Už ve staré Číně používali kiwi k léčení těžkých chorob
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
06. ledna 2018 10:59 / Shutterstock
  45   0
Kiwi, malé nenápadné ovoce, které na první pohled nevypadá příliš přívětivě, skrývá pod slupkou látky, které dokáží obohatit jídelníček o potřebné živiny. Údajně patří k nejvíce podceňovaným léčivým druhům ovoce na světě.

Toto exotické ovoce se u nás objevilo přibližně v 80. letech a je původem z Číny. Dnes se hlavně pěstuje na Novém Zélandu, v Austrálii, Kalifornii, v Chile, Izraeli a také v jižní Evropě. Kiwi je dostupné během celého roku na pultech obchodů a v roce 2003 se dostalo na seznam dvanácti nejméně kontaminovaných potravin pesticidy. To znamená, že při jeho pěstování je použito minimum postřiků a hnojiv, které by nemusely být pro naše zdraví prospěšné.

Co ukrývá kiwi

Prim zde hraje především vitamin C. Jinak kiwi patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny askorbové, a to mezi 80 – 150 mg na 100 g ovoce. To v podstatě zabezpečí denní doporučenou dávku z přirozeného, dobře vstřebatelného zdroje. Je také zajímavé, že právě jeho vysokou koncentrací se kiwi stává relativně velmi levným přírodním zdrojem, který cenově předčí pomeranče a další zdroje kyseliny askorbové. A kdo z nejrůznějších příčin odmítá syntetický vitamin C, je právě kiwi velmi vhodnou alternativou pro jeho doplňování. Dále je v plodu přítomno stopové množství bílkovin, také přes 3 g vlákniny, vitamin A a K a minerály, z nichž je nutné vyzdvihnout hořčík, dále pak vápník, železo, draslík nebo fosfor.

Věděli jste, že

Konzumování kiwi působí jako prevence proti infekcím a posiluje imunitu. Dokonce urychluje metabolismus a produkci hormonů, také podporuje růst kostí. Toto ovoce stimuluje činnost svalů, posiluje cévy a vazivovou tkaninu. Vrcholový sportovci konzumují kiwi, aby získali energii, ale také z důvodu, že vitamin C ve spojení s hořčíkem zajišťují metabolické procesy v našem organismu. Podle posledních zjištění kiwi dokonce pomáhá proti stresu a také chrání naše buňky před poškozením, pomáhá při krvácení dásní a při paradontóze, při respiračních problémech jako astma, kašel nebo dušnost. Údajně chrání před poškozením DNA a také působí preventivně před vznikem rakoviny. Mimo to chrání naše srdce a pomáhá snižovat cholesterol, zabraňuje zácpě. Krom toho se v těchto plodech nachází také lutein a zeaxanthin ze skupiny karotenoidů. Přítomen je i beta-karoten. Ty jsou obecně prospěšné pro zachování dobrého zraku.

Osvěží a dodá živiny

Kiwi se může zdát jako ideální ovoce doplňující potřebné mikroživiny v přírodní formě. Pozor si musí dát akorát ti, kteří jsou alergičtí, protože enzym aktinidin na jednu stranu působí na vstřebatelnost masa, je z druhé strany také alergen. V letních měsících dokáže osvěžit svojí chutí a dodá potřebné sacharidy pro sportovní činnost. Sacharidů je v kiwi cca 12 g na 100 g ovoce, přičemž poměr mezi glukózou a fruktózou je 1:1. Je proto vhodné pro doplněné energie hned ráno a dodá cukry jak do jater, tak přímo do svalů.

Jak vybrat správné kiwi

V obchodě se snažíme vybírat plody, které nejsou příliš měkké, což je známka přezrálého ovoce a moc dlouho již nevydrží. Jinak ho lze skladovat od několika dnů až po několik týdnů. Toto ovoce můžete také usušit a tím pádem zdravě mlsat. Více o tomto tématu jsme psali zde. Čerstvé kiwi lze jíst samotné, udělat si z něj smoothie nebo jej přidat do nejrůznějších ovocných salátů. Používá se také při přípravě masa, které dokáže změkčit. Z kiwi si také můžete připravit vynikající pleťovou masku. Základem je lžička jogurtu a lžička rozmačkaného kiwi. Tyto dvě ingredience smíchejte a přidejte kapku panenského olivového oleje a trošku medu.  Směs si naneste na obličej a nechejte 20 minut působit. Pak omyjte vodou. Kyseliny AHA obsažené v kiwi mají vliv na hydrataci pleti, pomáhají proti akné i jizvičkám a vyhlazují pleť.

📷
4
fotografie
Šárka Sokolská | inStory.cz
Kam dál?
Konec s vyhazováním melounové slupky! Pomáhá i tam, kde byste to určitě nečekali
Jak na vysoký krevní tlak
Jak se vyhnout zdravotním potížím a dalším rizikům na dovolené
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Zprávy

Důvěra v ekonomiku roste. Problém číhá někde jinde

Bydlení

Jedna trouba, která zvládne vše. Ideální nejen do malé kuchyně