Víte, k čemu je dobrá lymfa v těle? Když špatně funguje, hrozí tyto nemoci

 Zdraví 
07. září 2018 09:49 / Martina Langová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Dbejte na prevenci, špatně fungující lymfa může napáchat neplechu Shutterstock
Za kvalitu našeho imunitního systému je zodpovědná slezina, protože čistí lymfatický systém a odvádí z organismu toxiny. Lymfa, která tímto systémem proudí, obsahuje nečistoty a vylučuje je z těla. Pokud se však lymfatický systém přetíží či zanese, může nastat problém.

Většinou reagují jako první krční mandle a dávají nám jasný signál, že v těle není něco v pořádku. Pokud tedy až příliš často trpíme bolestmi v krku, chrapotem nebo angínami, pravděpodobně není náš lymfatický systém v pořádku. To samé platí v případě, že máme potíže se štítnou žlázou, hormonálním systémem nebo žlázami s vnitřní sekrecí.

Pročistěte se

Podobné je to i s otoky, kterými trpí zejména ženy. Tukové buňky zvyšují svůj objem a tvoří se nevzhledné polštářky. Následně se pak objeví celulitida a vznikají otoky. S tím může pomoci lymfatická masáž, která využívá cíleného tlaku a směru. Lymfu tím dokáže opět zaktivovat a škodliviny se z těla začnou odplavovat ven. Postupně pak pochopitelně mizí i nepříjemné otoky.

Narušení lymfy

Za špatně fungující lymfatický systém si však můžeme často sami. Například holení v podpaží či vytrhávání chloupků může přerušit správnou cirkulaci lymfy, která proudí těsně pod kůží. Přetížení lymfatického systému mohou způsobit i některé léky (například antikoncepce, léky na revma nebo spreje na astma). A ani jizvy nejsou bez viny. Pokud jsme měli úraz či jsme podstoupili lékařský zákrok, pak v postiženém místě bude s největší pravděpodobností tok lymfy narušen.

Účinná detoxikace

Pročištění organismu bychom do svého života měli zařadit ideálně dvakrát do roka – na podzim a na jaře. Prim by v něm měly hrát právě byliny vhodné pro očistu. Ty totiž zvyšují výkonnost jater a ledvin, což jsou hlavní čisticí orgány. Byliny s obsahem saponinů (mají čisticí účinky – kopřiva, pampeliška, bříza) by zase měly uvolnit nečistoty z tkání, svaloviny a podkoží. A urychlí i tok lymfy v těle. Správnou a účinnou detoxikací se můžeme zbavit bolestí hlavy, celulitidy, otoků, křečových žil a posílíme náš imunitní systém.

Správný jídelníček

V období očistné kúry je třeba každé ráno vypít sklenici vlažné minerálky nebo vody s vymačkanou citronovou šťávou. Případně můžeme citron nahradit lžící jablečného octa, který povzbudí látkovou výměnu a vyplaví z těla odpadní látky. Pokud bereme očistu opravdu vážně, měli bysme se vzdát kávy, cigaret, alkoholu, tučných a sladkých jídel i přeslazených a sycených limonád. Zařaďte ideálně naše sezonní plody.

K pití jsou nejvhodnější čerstvě vymačkané a ředěné ovocné či zeleninové šťávy. A pochopitelně i čistá voda. Jednou týdně je pak vhodné zařadit do režimu půst. Jeho účinky spočívají v tom, že se organismus nemusí zabývat trávením přijatého jídla a soustředí svou činnost jinde. Půst podporuje vylučování růstového hormonu, který posiluje obranný systém organismu a regeneraci. A nezapomeňte na pravidelné lymfatické masáže. Aby lymfa začala tělem správně proudit, je vhodné absolvovat kúru alespoň deseti sezení.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu