Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

 Zdraví 
26. května 2019 10:33 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Štítná žláza naše zdraví ovlivňuje více, než si myslíte Shutterstock
Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám.

Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
 
Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje velké množství hormonů, jež působí na funkci všech vnitřních orgánů, ovlivňují metabolismus živin a regulují spotřebu energie. Při poruše vytváří štítná žláza buď málo hormonů, nebo naopak příliš mnoho.

Jak se pozná snížená funkce štítné žlázy?

Hypotyreóza může být vrozená nebo získaná. Pokud trpíte na zimomřivost, jste často ospalí, přibýváte na váze, tvoří se vám otoky, vypadávají vám vlasy, máte zácpu, nebo zaznamenáváte pokles libida, příčinou může být snížená funkce štítné žlázy.

A co zvýšená funkce štítné žlázy?

Hypertyreóza je méně častá než hypotyreóza a vzniká při zvýšeném uvolňování hormonů do krve. Jejími příznaky jsou hubnutí, citlivost na vyšší okolní teplotu, nespavost, nervozita, vypadávání vlasů, vypouklé oči a zrychlená srdeční činnost.

Vliv na těhotenství a vývoj dítěte

„Onemocnění štítné žlázy, především hypotyreóza, může být příčinou neplodnosti žen,"upozorňuje MUDr. Kateřina Pinterová z laboratoře SYNLAB. Hormony štítné žlázy také přímo ovlivňují vývoj nervové soustavy dítěte během těhotenství. Neléčená hypotyreóza může způsobit poruchy vývoje nervové soustavy plodu a vést k jeho poškození. Následkem pak může být vadný psychomotorický vývoj.

Kdo je na poruchy štítné žlázy náchylný?

Kromě těhotných žen mají časté problémy ženy nad 50 let, pacienti s jiným autoimunitním onemocněním, jakým je například cukrovka prvního typu nebo celiakie, a lidé s poruchami srdečního rytmu či ischemickou chorobou srdeční.

Onemocnění může dlouho probíhat skrytě

Pokud spadáte do některé z kritických skupin náchylných k onemocněním štítné žlázy, nebo u sebe pozorujete některé z příznaků, měli byste podstoupit krevní test na zjištění jejího stavu. Test je hrazen zdravotní pojišťovnou. Na odběr krve se můžete bez objednání dostavit například do kteréhokoli odběrového pracoviště SYNLAB. Svůj zdravotní stav však vždy nejprve konzultujte s lékařem.

Co přesně testem zjistíte?

Pro ověření správné funkce štítné žlázy se vyšetřují tři základní parametry. První testovanou látkou je TSH, což je hormon, který řídí její činnost. Druhý je thyroxin, vlastní hormon štítné žlázy, který v organismu kontroluje výdej energie. „Hladina TSH je nejcitlivější identifikační známkou funkce štítné žlázy. I mírné zvýšení či snížení tohoto parametru značí poruchu štítné žlázy, i když je hladina hormonu thyroxinu v normě," vysvětluje MUDr. Kateřina Pinterová. Velmi důležitá je také znalost hladiny Anti TPO autoprotilátek proti enzymu štítné žlázy. Pozitivní nález této protilátky znamená autoimunitní reakci organismu proti vlastní štítné žláze. Přítomnost autoprotilátek, ale nemusí nutně znamenat sníženou funkci štítné žlázy. Naznačuje však vysokou pravděpodobnost, že k této poruše dojde.

Při špatném nálezu vyhledejte endokrinologa

S léčbou defektů štítné žlázy vám pomůže endokrinolog, specialista na žlázy s vnitřní sekrecí. Poruchy štítné žlázy jsou dobře léčitelné, v některých případech je však nutná i doživotní regulace tvorby hormonů. Jak souvisí štítná žláza a deprese? Víc, než si myslíte.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...