Jak zvládnout střevní a žaludeční virózu

Nástup střevní virózy bývá rychlý
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
23. května 2019 16:34 / Pixabay
  0   0
V posledních dnech se objevuje značné množství případů střevní a žaludeční virózy. Netrvá dlouho, ale dokáže člověka potrápit. Jak si pomoci, aby průběh nebyl tak strašný? Poradíme.

Existuje samozřejmě obrovská škála možností, jak se taková viróza může projevit, ale když si včas pomůžete, lze průběh nemoci hodně zlepšit.

O jaké onemocnění se jedná

Pod názvem střevní nebo žaludeční viróza se obvykle myslí onemocnění virového původu, které se projevuje nejčastěji zvracením a průjmem. Obvykle trvá jen krátce, obyčejně jeden den. Někdy se ale u citlivějších jedinců rozvine tak nepříjemně, že je třeba navštívit i odborného lékaře, a dokonce může skončit i pobytem v nemocnici. Vedlejším příznakem může být i teplota či dokonce horečka a zimnice.

Jak zabránit zvracení

Někdy je nástup zvracení tak rychlý, že mu docela zabránit nedokážeme. Jakmile se ale onemocnění začne projevovat, bývá dobré si naordinovat velmi chlazenou colu. V tomto případě i s cukrem. Tato kombinace, která jindy není vůbec zdravá, v případě žaludeční nevolnosti dělá divy. Jediný doušek nemocnému uleví, postupně je třeba pití vychlazeného nápoje opakovat a často se podaří i zvracení docela odvrátit.

Jak na průjem

Je jasné, že v případě zvracení se nedá o eliminaci průjmu uvažovat. Jestliže jste ale zvracení zažehnali, není od věci si dát nějaké volně dostupné léky na průjem, pokud váš lékař nestanoví jinak. Předejdete zvětšení problémů a zkrátíte dobu rekonvalescence.

Dieta

Samozřejmostí je, že v akutní fázi onemocnění nemáte na jídlo ani pomyšlení. Dobré je vedle vychlazené coly pít samozřejmě mátový nebo černý čaj. Když se váš zdravotní stav zlepší, doporučujeme kousek rohlíku s čajem. Opět i v případě bílého pečiva platí, že za normálních okolností sice není příliš zdravé, ale je snadno stravitelné a v období nemoci pomůže. Další den už můžete třeba i vařenou rýži s mrkví, vývar nebo třeba těstoviny s kouskem másla. Postupně přecházejte na běžnou stravu. Některé návyky si ale můžete ponechat, i když už vám bude dobře. Například pití mátového čaje. Více o tom si přečtěte v článku zde.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Bydlení

Každý chce topit úsporně. Ne všichni ale vědí, co pro to udělat

Zavřít reklamu