Vyrobte si kvalitní a šetrný odličovač. Bez chemie

 Krása 
19. května 2019 11:21 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Odličování pomocí olejů má velké výhody Depositphotos
Pleť by si ženy měly odličovat každý večer, jenže dlouhodobé používání běžně dostupných odličovačů má i svá negativa. Řešením je pustit se do výroby vlastního odličovacího olejového prostředku, bude bez chemie a tím pádem šetrnější k vaší pleti.

Pravidelné odlíčení je nutné nejen v případě, že jste nalíčená, ale i tehdy, když jste celý den bez make-upu. Po celém dni se totiž ve vaší pleti usazují prachové částice, kožní šupinky a maz, které brání pokožce v dýchání. Pokud chcete, aby vaše pleť vypadala zdravě a hodláte se vyhnout předčasnému stárnutí pokožky, na odíčení každý večer nikdy nezapomínejte.

Na druhou stranu odličování nedělá jen dobrou službu. Kromě make-upu totiž většina běžně dostupných odličovadel obvykle také odstraňuje sebum, čímž nutí mazové žlázy k jeho větší produkci, pokožka se přemašťuje a může docházet k porušení kožní bariéry. Není proto od věci si vyrobit doma vlastní odličovací přípravek, ideálně z oleje, který má na pleť blahodárné účinky.

Nevěřte mýtům o oleji

Co se týká oleje v kosmetice, panuje o něm řada nesmyslných mýtů. Zlí jazykové tvrdí, že ucpává póry a pleť je pak mastná a špatně se umývá. To ale není pravda. Za ucpávání pórů nebo přesušování pleti naopak ve většině případů může klasická komerční kosmetika. Takřka jakýkoliv rostlinný olej dokáže ve skutečnosti šetrně odstranit nalíčení a přitom nenaruší hydrolipidovou vrstvu. Má také velmi dobré hydratační vlastnosti a některé druhy obsahují mnoho zdraví prospěšných látek, které blahodárně účinkují na pleť. Nejlépe uděláte, když sáhnete po oleji lisovaném za studena. A je jedno, zda jde o olej olivový, slunečnicový, kokosový nebo jojobový či jiný.

Domácí olejový odličovač

Doma si můžete připravit i vlastní olejovou směs z několika druhů olejů. Každý z nich má trochu jiné vlastnosti a dohromady skvěle fungují.

Co budete potřebovat

  • Lžíce avokádového, lískového a sezamového oleje
  • tmavou lahvičku

Jak na to

Všechny tři druhy olejů jednoduše smíchejte a přelijte do tmavé uzavíratelné lahvičky. Skladujte v chladu. Hotová směs by měla mít trvanlivost asi půl roku.

A jak koktejl tří olejů pleti prospěje? Avokádový olej dokáže dokonale hydratovat pokožku a obsahuje spoustu kvalitních sterolů. Lískový olej se postará o dlouhodobou a rovnoměrnou hydrataci, stahuje póry a reguluje tvorbu kožního mazu. A sezamový má kromě standardních vlastností, které jsou vlastní i jiným olejům, navíc protizánětlivé účinky a velmi dobře očišťuje.

Každý olej umí něco jiného

Nemusíte se ale omezovat jen na avokádový, lískový či sezamový olej. Použít lze i jiné druhy, každý dodá pleti něco jiného.

Růžový olej - s omlazením pleti vám pomůže především růžový olej. Nejčastěji se lisuje z květů růže damascénské nebo stolisté. Výborně se hodí k ošetření zralé, ale i podrážděné nebo suché pokožky.

Kokosový olej - je bohatý na antioxidanty a přírodní antimikrobiální a antibakteriální složky. Pokožku proto dokonale zhydratuje a vyživí. O dalším využití kokosového oleje jsme psali zde.

Dýňový olej - pokud máte problematickou pleť, sáhněte po dýňovém oleji. Obsahuje hodně zinku, má tišící a regenerační účinky. Pomáhá i při léčbě ekzémů.

Konopný olej - olej z konopných semínek představuje jeden z největších zdrojů mastných kyselin. Je ideální k hydrataci a výživě velmi suché pokožky se sklonem k podráždění. Hodí se i k péči o atopickou nebo psoriatickou pokožku. Omlazuje a zklidňuje a má také mimořádné protizánětlivé účinky.

Levandulový olej - má silné antibakteriální účinky a pomůže tak zejména problematické pleti s akné.

Maracujový olej - hydratuje pleť a podpruje novotvorbu kolagenu v kůži. Hodí se pro suchou i mastnou pleť - reguluje totiž produkci kožního mazu. Díky obsahu mastných kyselin jako kyseliny linolové, palmitové a stearové hloubkově vyživuje buňky pleti.

Arganový olej - je plný vitaminu E, esenciálních mastných kyselin a bílkovin. Chrání pokožku před vysycháním, hydratuje ji, dokonce zpomaluje její stárnutí, protože v ní aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu. Pomáhá i v boji s akné, ekzémem či lupenkou.

Mandlový olej - rozjasňuje a hydratuje pleť, nemastí ji, rychle se vstřebává a neucpává póry. Dokáže pleť omladit. Svým složením je velmi blízký lidské pokožce, proto je velmi oblíbený.

Šípkový olej - obsahuje směs cenných nasycených a nenasycených mastných kyselin, mezi které patří např. kyselina jablečná, citronová, silice, karoten a tokoferoly. Oceníte jej, pokud trpíte různými kožními onemocněními, má totiž léčivé účinky. Podporuje také elasticitu pokožky.

Mrkvový olej - působí protizánětlivě a zpomaluje stárnutí organismu a pokožky. Má vyživující vlastnosti. Působí blahodárně na unavenou pleť. Pomáhá udržet její pružnost a pomáhá při regeneraci kožních buněk. Mrkvový olej pomáhá zklidnit poškozenou, podrážděnou a problematickou pokožku.

Jak domácí produkt aplikovat

Při odličování olej nanášejte na kosmetický tampónek navlhčený teplou vodou. Můžete ho také přímo vmasírovat do pleti a poté ho tampónem nebo teplou žínkou stáhnout. V rámci léčivé kúry lze jednou za týden vetřít po odlíčení olej do kůže ještě jednou. Zlepšíte tak její elasticitu, dodáte zdraví prospěšné látky a navíc zdokonalíte regenerační schopnosti pokožky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Felix Slováček je až neuvěřitelně vitální: S partou přátel navštívil lyžařské středisko v Cavalese....

Styl

Trendem letošního roku je japonský střih Hime cut. Tento jemný, elegantní a zároveň extravagantní účes...

Tech

Archeologický objev pod hradem Loket: Pozůstatky z 11. století odhalují dávnou historii