Nejhorší potraviny pro zuby: Této pětici se raději vyhněte

Problémy se zuby můžete mít i díky nevhodným potravinám
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
20. května 2019 17:07 / Shutterstock
  0   0
Kromě důkladné ústní hygieny má na stav našich zubů významný dopad také stravování. Víte, jaké potraviny a nápoje vašim zubům škodí? Některé by vás možná vůbec nenapadly.

Pečlivě provádíte ústní hygienu, kromě kartáčku používáte i zubní nit a ústní vodu, a přesto vám zubař odhalil další kaz? Možná je načase upravit jídelníček. Pojďme se podívat na potraviny, které našim zubům škodí.

Citrusové plody

Šťáva z citrusů je bohatým zdrojem vitaminu C a dalších zdraví prospěšných živin, bohužel pro zuby může být pohromou. Experti doporučují vyhnout se především džusům z citronů a grepů, které jsou zvláště kyselé a při pravidelné konzumaci mohou poškodit zubní sklovinu.

Žvýkací bonbony

U sladkostí a bonbonů platí, že čím lepivější, tím horší jsou pro zuby. Mezi nejhorší sladkosti pro zuby tak patří karamely, gumoví medvídci, měkké ovocné bonbony, turecký med a podobné sladkosti. Tyto pochoutky se přilepí na zuby a vniknou do mezizubních prostor, kde se drží dlouhou dobu a umožňují tak, aby se bakterie v ústech množily raketovou rychlostí.

Kyselé okurky

Kyselina v octě, která je nezbytná k zavařování okurek a dodává jim tu správnou chuť, bohužel také přímo působí na zubní sklovinu a poškozuje ji. Britská studie z roku 2004 dokonce ukázala, ze kyselé okurky patří mezi hlavní viníky opotřebování zubů. Konzumace kyselých okurek více než jednou denně zvýšila pravděpodobnost opotřebení zubů a vzniku kazů o 85 procent.

Slané chuťovky

Myslíte si, že když nejste na sladké a dáváte přednost slaným pochoutkách, máte vyhráno? Bohužel, rafinované sacharidy v krekrech a dalších typech slaných pochutin se přetvářejí v ústech na cukr velmi rychle a vytvářejí tak živnou půdu pro bakterie - hlavní viníky zubních kazů. Navíc kašovitá hmota, která se kousáním krekrů vytvoří, se rovněž usazuje v mezizubních prostorech a přispívá ke vzniku zubního kazu.

Pozor na ledové kostky

Blíží se léto a my ve větší míře konzumujeme letní drinky s ledovými kostkami. Led sám o sobě je neškodný, tedy jen do doby, dokud ho nezačnete chroupat a vychutnávat si ho. Led patří přesně k těm věcech, které mohou přispět ke zničení zubní skloviny. Jak správně pečovat o zuby, aby se netvořil zubní kámen? Stačí dodržovat pár drobností.

Gabriela Simenonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Co se vám pes snaží dát najevo, když na vás upřeně zírá

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu