خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Zamilujte si ovoce lásky. Malý plod, který v sobě ukrývá spoustu vitaminů

Tento malý kulatý plod v sobě ukrývá spoustu vitaminů
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
04. ledna 2018 14:22 / Shutterstock
  0   0
Říká se mu plod lásky. Svým tvarem připomíná srdce, voní po růžích a chutí je podobný hroznovému vínu. Toto romantické ovoce není nic jiného než liči. Ještě jej neznáte? Právě teď je období, kdy jej můžete koupit v obchodech.

Tomuto ovoci se také přezdívá čínské jahody. Jeho pravý název je dvouslivák lahodný. V Číně je liči považováno za ovoce lásky. Jeho bílá dužina v sobě ukrývá spoustu cenných látek a vitaminů. Ale s jeho konzumací se to nesmí přehánět.

Liči jako okrasný strom

Dvouslivák pochází z Číny, kde dozrává na velkých stromech, které se dožívají až 300 let a dorůstají do výšky deseti metrů. Je to ovoce, které spadá do čeledi mýdelníkovité. Kromě Číny se také pěstuje i v dalších asijských zemích, na Srí Lance, ale také v jižní Africe, v Brazílii, na Floridě atd.  Stromy liči se velmi často pěstují jako okrasné dřeviny. Plody rostou ve shlucích a mají nejčastěji oválný či kulatý tvar. Slupka je hrubá a má různou barvu, od oranžové přes červenou až po růžovou. Pod slupkou je bílá dužina s jemnou chutí a uvnitř pecka velikosti fazole.

Proměnlivá chuť

Na liči je zajímavá jeho chuť. Ta se totiž mění v závislosti na ingrediencích, s kterými jej kombinujete. Někdy je jeho chuť přirovnávána k mandarince, jindy zase k hroznovému vínu. Čerstvé liči je určené k okamžité konzumaci. Dobré vydrží jen několik dní. Zajímavou chuť dodají i alkoholickým a nealkoholickým nápojům. Vyrábí se z něj i džemy či šťávy. Prodává se ale i sušená varianta, která se v Číně používá třeba k slazení čaje. Ovoce je možné používat i jako součást slaných pokrmů.

Jak jíst liči

Nejjednodušeji můžete liči konzumovat, koupíte-li si ho kompotované, ale určitě stojí zato ochutnat i čerstvé ovoce. Dostat se k dužině není tak náročné jako u některých jiných druhů exotických plodů. Důležité je v obchodech vybírat zralé liči, které je křehčí. Říkáte si, že vám dozraje doma? U některého ovoce to možné je, liči však do něj nepatří. Čerstvé liči oloupete, rozpůlíte a vyjmete z něj pecku. Vypeckované plody konzumujte čerstvé, nebo je přidejte do ovocných salátů.

Zdravé, ale také zrádné

Dužina liči pomáhá při kašli či bolestech žaludku. Využívají se ale i další části. Čaj ze slupek se využívá jako podpůrná léčba neštovic. Rozemletá semena slouží jako přírodní analgetikum. Liči je zdrojem antioxidantů. Obsahuje vitaminy C, D, E, riboflavin, niacin a některé minerální látky – fosfor, hořčík, draslík, sodík a vápník. Účinné látky mají i listy. Údajně by měly mít analgetické, antipyretické a protizánětlivé účinky a měly by posilovat imunitu. Liči také pomáhá zklidňovat nervový systém, normalizovat hladinu cukru v krvi, urychlovat metabolismus, snižovat vysoký tlak. V posledních letech se také zkoumá jeho příznivý vliv při léčbě rakoviny. Podobné pozitivní účinky na léčbu rakoviny má i houba reishi, o které jsme psali zde. Při konzumaci liči si ale dejte pozor! Pokud jej sníte moc, může způsobit zimnici či krvácení. Jde však o více než 300 kusů denně, což by dokázal asi málokdo i vzhledem k jeho ceně, která se pohybuje kolem 200 korun za kilogram.

Liči s kuřecím masem

Jak už bylo výše zmíněno, liči se dá použít v kuchyni nejenom do sladkých, ale také slaných pokrmů. Vyzkoušejte třeba jeho netradiční kombinaci s kuřecím masem.

Postup

Nakrájejte si kuřecí maso na kousky, zakápněte je olivovým olejem, přidejte koření na kuře a dejte do lednice odležet. Pak maso orestujte, osolte, opepřete, přidejte k nim oloupané, vypeckované a nakrájené liči. Aby ovoce neztratilo svou chuť, nenechávejte ho příliš dlouho restovat, stačí ho jen lehce prohřát. Nakonec přidejte trochu bílého vína a máte hotovo. Směs můžete kombinovat třeba s rýží nebo čínskými nudlemi.

📷
3
fotografie
Šárka Sokolská | inStory.cz
Kam dál?
Trpíte sluneční alergií? Dejte pozor na samoléčbu
Jak si zabalit efektivně kufr na dovolenou
Krátký návod na to, jak si nepokazit Vánoce
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Věříte na duchy? V těchto evropských hotelích můžete prožít skutečně atmosférický Halloween

Zprávy

Čunek rozhodl: Změna plánu!

Bydlení

Éterické oleje mají v domácnosti široké uplatnění. Pomohou s prádlem i v kuchyni