Máte rádi bylinné čaje? V těhotenství si na ně dejte velký pozor!

 Zdraví 
03. ledna 2018 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Některé bylinky v těhotenství pomohou, jiné mohou ublížit Shutterstock
Udělat si v zimě horký bylinkový čaj a osladit ho medem je osvědčeným lékem na prochladlé tělo. Některé bylinky ale nejsou v těhotenství vhodné, a to nejen kvůli své schopnosti prohřívat organismus. Vznikajícímu plodu jsou schopné nevratně ublížit.

Úvodem je třeba říci, že ne na každého platí stejná pravidla. Někdo je zvyklý vypít denně odvar z velkého kusu zázvoru, jiného skolí pár gramů. A stejně tak je to i u ostatních bylin. Obecně ale platí, že by se některé byliny neměly užívat v přehnané míře.

Těhotenství = jiná pravidla

Vždy mějte na paměti, že některé rostliny, které se běžně užívají k podpoře zdraví, nemusejí být v období gravidity vhodné ke konzumaci. Pokud si kupujete čajové směsi, hleďte na to, zda na nich přímo není napsáno, že jsou pro těhotné nevhodné. Pokud ne, hlídejte si obsah následujících bylinek.

První dva trimestry

Základní pravidlo pro toto období zní: všeho s mírou! Například obyčejný celer, petrželová nať nebo skořice, kterou si často přidáváme v zimě do čaje, způsobují silné prokrvení organismu, což pro plod není dobré. Stejně tak si hlídejte příjem pelyňku, blínu černého, rozmarýnu, fenyklu, jalovce, sporýše a maliníku.

Obzvlášť v období Vánoc si hlídejte i příjem hřebíčku nebo muškátového oříšku, které běžně přidáváte do vánočního cukroví. Stejně jako hloh, třezalka, podběl, kopřiva či zázvor jsou tyto léčivky pro nově vznikající plod příliš silné.

Za povšimnutí stojí i máta peprná, která je oblíbenou bylinou pro přípravu čaje. Pokud si ho připravíte moc silný a současně ho vypijete velké množství, může to změnit váš krevní obraz. Bohužel ani brusinky, které ženám pomáhají se záněty močových cest, nejsou pro těhotné příliš vhodné. Jak je správně konzumovat se dočtete v našem článku.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru je naopak dříve zapovězený maliník opět v kurzu! Když ho začnete pít zhruba šest týdnů před termínem porodu, může vám při něm dokonce i pomoci. Působí totiž na hladké svalstvo dělohy a usnadňuje tak druhou dobu porodní. Ve 35. týdnu je vhodné zařadit i čaj z mateřídoušky.

Co si naopak dopřát

  • heřmánek – šálek čaje z této bylinky denně uklidní žaludek
  • lípa srdčitá – perfektní lék při nachlazení, který pomáhá na rýmu, kašel i zánět průdušek
  • jitrocelový sirup – vhodný na odkašlávání
  • šípkový čaj – dobrý pro podporu imunity
  • meduňkový čaj – zklidňuje mysl a pomůže vám odpočívat
  • kontryhel – šálek denně ve druhém trimestru posiluje svalstvo dělohy a brání potratu
  • vřes – pijte ve třetím trimestru
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu