Pozor na nevhodné kombinace potravin! Způsobují nejen nevolnosti, ale i vážné nemoci

 Zdraví 
31. prosince 2017 13:21 / Bronislava Silná
  86   37
📷
2 fotografie v galerii
Právě tato krásně vyhlížející kombinace masa a brambor nás pomalu zabíjí Shutterstock
Dnes už většina lidí ví, že existují zdraví ohrožující kombinace léků. Věděli jste ale, že něco podobného existuje i v případě potravin?

I naprostému laikovi může dojít, že zpracování přijímané potravy je poměrně složitý proces, který vyžaduje značnou dávku energie a úsilí. Naše tělo se snaží, seč může, ale pokud se po něm chtějí protichůdné činnosti, zůstává často bezradně na půl cesty a nám z toho vznikají zdravotní problémy.

Některé jsou jen nepříjemné a obtěžující. To v případě nadýmání, pálení žáhy, různých tlaků, průjmů a nevolnosti. Horší důsledky vedou k předčasnému stárnutí a k rozvoji nemocí, které ve výsledku nejsou slučitelné se životem. Proto je v našem světě tolik infarktů, mrtvic a rakoviny.

Co se s čím nesnáší

Zjednodušeně řečeno – naše tělo neumí současně zpracovávat právě ty potraviny, které jsme si zvykli řadit dohromady. Naše stravovací zvyklosti velí konzumovat maso s nějakou přílohou. Nejčastěji jde o rýži, brambory nebo třeba těstoviny či dokonce knedlíky. Tyto kombinace ale vytvářejí nestravitelný konglomerát. Živočišné bílkoviny totiž vedou v organismu k rozvoji kyselého prostředí a totéž činí i škroby a polysacharidy. Jakmile nám v žaludku vznikne tato kombinace, je o průšvih postaráno. Různé výzkumy pak mohou vyhodnocovat data ze stravovacích návyků jako důkazy o škodlivosti masa nebo jiných produktů. V mnoha případech jde ale o škodlivost nevhodných kombinací pokrmů.

Aby bylo vše jasně řečeno, stačí si zapamatovat, že vždycky lze jíst neškrobnatou zeleninu. Tu můžete jíst samotnou nebo třeba i se škroby a polysacharidy. Pokud chcete jíst maso nebo jiné živočišné bílkoviny, jezte k nim jen neškrobnatou zeleninu. Tedy žádné brambory, žádnou rýži, žádné těstoviny, ani cokoliv podobného.

Zajímavou kategorii tvoří nesladké ovoce, což jsou citrony, limety, avokádo a nesladký grapefruit. Ty můžete přiřadit do různých pokrmů. Tyto potraviny se totiž chovají jako zelenina a každopádně, ačkoli chutnají kysele, náš organismus nepřekyselují.

K tomuto zjištění přistupuje i fakt, že sladké ovoce by se nemělo kombinovat ani se škroby či polysacharidy, ale ani s čímkoli jiným, tedy ani se zeleninou. A cukr sám o sobě by se neměl používat vůbec. I sladké ovoce by se mělo jíst jen výjimečně, a to jen v případě, že jste zcela zdraví. Jen tak zajistíte, že vám bude trávení fungovat k vaší spokojenosti.

Příklady jídelníčku

Pro inspiraci uvedeme příklad jídelníčku, který by vyhověl těmto zásadám. Ráno byste si mohli dát kousek celozrnného žitného chleba se zeleninou. Rozhodně by neměl být namazaný ani máslem, ani jiným olejnatým výrobkem. Jestliže jste zvyklí na více jídel během dne, následuje svačina, kterou bude tvořit například zásadotvorné rajče. Klidně by se hodil i kousek avokáda. K obědu můžete mít plátek masa s cibulkou a s dušenou zeleninou. Jako předkrm by se hodil čerstvý zeleninový salát. Klidně v něm může být i kousek sýra. Odpoledne k svačině buď kousek žitného chleba se zeleninou nebo samotná zelenina či kousek ovoce. K večeři pak třeba zeleninové rizoto. Jinou vhodnou variantou by byla třeba polévka. Klidně masový vývar se zeleninou, ale bez nudliček.

Takto nastavená potrava bude pro vaše tělo snadno stravitelná a budete moci mnohem lépe fungovat, než jste mohli doposud. Nebojte se změny. Vyzkoušejte, jak na tyto zásady vaše tělo zareaguje. Vytrvejte alespoň týden a uvidíte obrovský rozdíl.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Petr Jákl exkluzivně promluvil o soukromí a přidal recept na dlouhé manželství

Styl

Jaké šperky jsou nejvhodnější, když máte citlivou pokožku

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu