Co o našem zdraví předpoví barva vlasů, se kterou jsme se narodili

 Zdraví 
04. března 2021 08:25 / Eva Vogelová
  0
📷
6 fotografií v galerii
O barvě vlasů rozhodují geny  Depositphotos
Barva vlasů dokáže o člověku vyzradit mnohé. Dokonce i to, jaké zdravotní potíže jejich majiteli hrozí. Nejde o žádné fámy, ale o prognózy potvrzené vědeckými studiemi. O tom, s jakými vlasy se narodíte, totiž rozhoduje genetika. Zjistěte, k jakým chorobám máte sklony.

Mnoho žen si od jistého věku vybírá barvu na vlasy podle svého gusta. Pokud se však chcete dozvědět něco o svém zdraví, musíte si vzpomenout na tu původní. Stejné geny, které určují, zda se narodíte s blonďatou, zrzavou či hnědou hřívou, do jisté míry předvídají zvýšené riziko propuknutí některých zdravotních neduhů.

Světlé vlasy

Mezi světlovlasé se neřadí jen ti, kteří aktuálně mají jen čistě blonďaté vlasy. Patří mezi ně i lidé, kteří se s nimi narodili, ale později jim trochu ztmavly. Málokomu do dospělosti zůstala pouze světlá hříva. Pokud spadáte do této kategorie, patrně vás moc nepotěšíme.

Jedince se světlými vlasy v životě nejspíš nemine makulární degenerace, která se rozvíjí zejména s přibývajícím věkem. Jde o závažné oční onemocnění, které může vést až k oslepnutí. „Makulární degenerace nejvíce trápí světlovlasé ženy,“ tvrdí lékařka Svetlana Kogan.

Špatný zrak není však jediný problém, který vás může potkat. Měli byste se dostatečně chránit před sluncem, protože jste vystaveni vyššímu riziku vzniku rakoviny kůže. Pokožka jedinců s blond hřívou produkuje méně melaninu, který ji ochraňuje před škodlivými UV paprsky a poměrně snadno se spálí. Dokazuje to i několik studií. Jednu z nich si můžete přečíst zde.

Hnědé vlasy

Lidé s tmavými vlasy většinou mají přebytek melaninu. Podílí se na rychlém vytvoření závislosti na nikotinu. Větší množství melaninu totiž zpomaluje jeho metabolizování v játrech. Čím déle nikotin v těle zůstává, tím rychleji si na něm vytvoří organismus závislost. Proto se raději kouření cigaret vyvarujte.

Vypadávání vlasů přichází s věkem u každého, ale u lidí s hnědými vlasy mnohem více. Většina tmavovlasých má méně vlasových folikulů, takže se na ně vztahuje vyšší riziko ztráty vlasů. Nositelé tmavých hřív zažívají i nepříjemnosti v podobě akné. Mnohem více se jim totiž mastí pleť. Dále čtěte: Některých zdravotních potíží se můžete zbavit pouze změnou spánkové pozice.

Zrzavé vlasy

Zrzci svým vzhledem mezi ostatními vyčnívají, jejich vlasy jsou totiž často nepřehlédnutelné. Bohužel však oproti ostatním lidem u nich existuje vysoké riziko, že onemocní Parkinsonovou chorobou ještě před dosažení sedmdesáti let. Studii, která přišla s tímto tvrzením, si můžete přečíst zde.

Příčina není doposud zcela objasněná. Jedinci se zrzavými vlasy jsou více odolní vůči anestetikům, potřebují vyšší dávku, aby necítili bolest. Tento problém zaznamenávají především u zubaře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Tech

Legendární létající špion U2 se chystá do důchodu. Otázkou zůstává, jaký letoun jej nahradí