Plyn je bez barvy a zápachu, ale dokonale smrtící. Nepodceňujte doma riziko otravy oxidem uhelnatým
Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování, ale současně platí, že je produktem všech typů hoření. Tím je také dán vysoký počet míst, kde se s ním lze potkat.
Kde jsou rizika vysoká
Vysoká rizika otravy oxidem uhelnatým jsou zejména v prostorách, kde se nachází různá kamna, sporáky na plyn, plynová topidla, kotle, karmy či grily. Je dobré si uvědomit, že rizikem jsou i všechny spalinové cesty, takže nemusíte být ani ve stejné místnosti, kde jsou kamna, ale přitom se můžete s otravou potkat právě kvůli netěsnícímu komínu.
Někteří také vdechují oxid uhelnatý dobrovolně, protože je pochopitelně zastoupen i v cigaretovém kouři. V nízkých koncentracích je přítomen i běžně ve vzduchu. Jeho podíl se ale zvyšuje u silnic a enormně pak v tunelech. Oproti venkovnímu prostředí zde nacházíme koncentrace řádově vyšší. Obrovským rizikem jsou tedy také garáže s nastartovaným autem a případně auto samo s porouchaným výfukem, kdy se zplodiny dostávají do interiéru.
Jak se projevuje otrava
Problém oxidu uhelnatého je v jeho schopnosti se vázat na hemoglobin. Krev pak není schopna přenášet kyslík do tkání. Vytváří se karboxyhemoglobin, COHb, díky kterému se při silnější otravě může kůže zbarvovat do červena. Pokud máte otravu jen lehkou, pocítíte bolesti hlavy a zhorší se vaše koordinace. Budete mít nižší pozornost a postupně bude ubývat schopnost poznávat věci, lidi a situace. Zřetelným projevem může být i tlak na prsou a závratě. Někdy dojde ke zvracení. Těžší případy mají už výraznější průběh. Přicházejí mdloby, zvyšuje se tělesná teplota, můžete mít pocit podobný opilosti a silné dezorientace. Někdy je postižený i agresivní. Postupně člověk upadá do bezvědomí. Otrava může končit smrtí. Při silné dávce k ní dojde poměrně rychle. Může ale dojít k úmrtí i se zpožděním, neboť oxid uhelnatý se váže na hemoglobin mnohem ochotněji než kyslík a tělo potom nevydrží absenci kyslíku po delší dobu, ale reaguje na ni později.
Prevence a první pomoc
Základní preventivní opatření spočívají v zajištění správného fungování odvodů spalin a vyhnutí se expozici tomuto jedovatému plynu. Zejména udržujte všechny spotřebiče, které spalují paliva, ve správné funkčnosti. Všechny prostory mějte správně odvětrané. Nejlepší je pořízení detektoru oxidu uhelnatého.
Jestliže už dojde k otravě, vždy postiženého dostaňte z místnosti nebo jiného prostoru, kde jedovatý plyn je. Případně silně větrejte. Jestliže člověku už nebije srdce či nedýchá, má smysl zkusit srdeční masáž i dýchání z plic do plic. Rozhodně volejte záchranku, nespoléhejte jen na momentální zlepšení stavu. Smrt může přijít se zpožděním. Další informace o první pomoci můžete čerpat z článku zde.