Řadu problémů s vlasy lze řešit pomocí vitaminů. Stačí vědět, který na co zabírá
Pokud nejste celkově zdraví a v dobré kondici, nemohou takové být ani vaše vlasy. Základem je ovoce a zelenina, jde v podstatě o přírodní vitaminy na vlasy. Zažité moudro, že nejzdravější je zelenina syrová, rozhodně nemusí vždy platit. Existují totiž takové druhy zeleniny, kterým naopak tepelná úprava pomáhá. Klíčový je obsah vody v zelenině.
Vitaminy obsažené ve vodnatějších druzích se při tepelné úpravě zničí. Jde napříkad o salátovou okurku nebo různé druhy listových salátů. Naproti tomu kořenová zelenina je pro tepelnou úpravu ideální – má tužší strukturu a obsahuje větší množství zdravých látek, které vyšší teplota nezničí. Při teplé i studené úpravě se doporučuje přidat kapku oleje, který napomáhá lepšímu využití některých olejů.
Důležité živiny pro tělo i vlasy
Látek, které bychom si měli dopřávat, je opravdu mnoho. Každá z nich je dobrá na něco jiného. Představíme vám ty nejdůležitější, jejichž vlastnosti prospívají zdravému růstu vlasů.
Bílkoviny
Můžete se setkat také s odborným názvem proteiny a jedná se o nejdůležitější látku pro organismus, tedy i vlasy. Bílkoviny pomáhají stavbě i ochraně vlasů, rostou díky nim rychleji, jsou silnější a celkově zdravější. Nejlepším zdrojem bílkovin je bílé maso a ryby, sójové produkty, ořechy či luštěniny.
Jód
Tento minerál ovlivňuje správnou funkčnost štítné žlázy, která je důležitá pro celkové zdraví těla a má vliv také na zdraví vlasů. Ovlivňuje buňky vlasových folikulů, které zajišťují správný růst vlasů. Jód najdete převážně v mořských plodech a vejcích.
Železo
Zajišťuje správné fungování tkání a buněk celého těla, má tedy výrazný vliv na správný růst vlasů. Železo obsahují bílé a červené maso, fazole, čočka, špenát či kapusta. Pro lepší příjem železa se doporučuje konzumace potravin bohatých na vitamin C (citrusové plody), který zlepšuje jeho vstřebávání do organismu.
Síra
Poskytuje živiny nejen vašim vlasům, ale také třeba nehtům. Díky ní jsou vlasy silnější, odolnější, dobře rostou a méně vypadávají. Pomáhá také při trávení vitaminů B. Obsahují ji různé druhy zeleniny (brokolice, červená paprika, zelí nebo růžičková kapusta), brambory, ryby a mořské plody, vepřové, hovězí nebo drůbeží maso, ořechy a nebo vejce.
Zinek
Zinek pomáhá vylučování kožního mazu na pokožce hlavy, ta je tak hydratována a zbavena lupů. Zinek je také důležitý pro růst vlasů, má vliv na vlasový folikul. Najdete jej např. v ústřicích, fazolích, dýních a ve větší míře také v některých druzích ořechů, např. v kešu nebo mandlích.
Omega 3 mastné kyseliny
Obsaženy jsou například v másle či rostlinných olejích, vlasům dodávají lesk a podporují jejich zdravý růst. O takzvaném obráceném mytí, které pomáhá se zplihlými vlasy, jsme psali zde.
Vitaminy jsou základ
Vitaminy tvoří jednu z nejdůležitějších skupin látek pro naše vlasy.
- Vitamin A - podporuje funkci vlasových folikulů, čímž ovlivňuje růst vlasů a jejich celkový vývoj. Ve značné míře jej najdete v mrkvi.
- Vitamin C - antioxidant, pomáhá tvorbě kolagenu, vlasy jsou díky němu silné a zdravé. Obsahují jej ořechy (vlašské), olivový olej a samozřejmě hlavně citrusové plody.
- Vitamin H - má vliv na produkci aminokyselin důležitých pro růst vlasů, hydratuje a zvyšuje lesk. Největší množství obsahuje květák (nedoporučuje se jeho nadměrná konzumace).
- Vitaminy B - vitamin B6 podporuje vstřebávání živin, vitamin B7 obnovuje růst vlasů, zabraňuje šedivění. B6 najdete v avokádu nebo banánu, dále v luštěninách či v drůbežím mase, B7 obsahuje vaječný žloutek, mléko, sója nebo neloupaná rýže.
- Vitamin D - antioxidant. Je obsažen ve vejci (žloutek), mléce a také v rybím tuku.
- Vitamin E - zabraňuje odumírání vlasových folikulů. Nalézá se v rostlinných olejích nebo živočišných tucích.