Blíží se MDŽ. Svátek, který v Československu sloužil hlavně k pořádné podnikové pitce

 Retro 
28. února 2021 18:28 / Mirka Malá
  2   0
📷
3 fotografie v galerii
Mezinárodní den žen se stal symbolem socialismu Depositphotos
MDŽ, tedy Mezinárodní den žen, je další z celosvětově uznávaných svátků, který si komunistické vedení Československa upravilo podle svých potřeb. Dnes ho slaví už málokdo, v sedmdesátkách a osmdesátkách to ale byla příležitost k pořádné podnikové pitce.

MDŽ tedy rozhodně není žádným svátkem, který by vznikl v Československu. Naopak. Má obrovskou tradici, protože 8. březen je mezinárodně uznávaný svátek stanovený OSN k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908.

Socialistická pijatika

Původní smysl tohoto svátku, tedy legendární stávka newyorských švadlen za volební práva žen, se během socialistických oslav MDŽ rozhodně nepřipomínal. Obvykle tento svátek v Československu probíhal tak, že Gustav Husák pozval na Pražský hrad delegaci žen, samozřejmě pracujících žen z podniků a fabrik a všude byly bonboniéry a karafiáty, které se staly jakýmsi neblahým symbolem tohoto svátku a jež ženám kupovali i jejich manželé domů.

Svátek MDŽ za socialismu byl především o podnikových večírcích, na kterých se nelogicky opili především muži. Na takové klasické podnikové oslavičce nechyběly chlebíčky, bílé a červené víno a samozřejmě pivo, v lepším případě ještě vodka a rum. Někde přednesli pionýři socialistické básničky a televize vysílala pořady o pracujících ženách.

Ženy samozřejmě dostaly kytičku karafiátů a bonboniéru, někteří ředitelé státních podniků jim občas přilepšili ještě nějakým dárečkem navíc a pak už se jen slavilo. Někde měli to štěstí, že na oslavě MDŽ nechyběla nějaká živá hudba, díky které se oslavy protahovaly do nočních hodin.

MDŽ někdo slaví i dnes

Ačkoliv se z MDŽ stal jakýsi symbol socialismu, po sametové revoluci tento svátek rozhodně nevymřel. A to je dobře. Přestože jej mnohé ženy dnes už neslaví, v České republice je svátek od roku 2004 v kalendáři významným dnem.

Zmizely také za socialismu tolik neoblíbené karafiáty a jsou stále muži, kteří vědí, že jde o mezinárodní svátek s více jak stoletou tradicí a ani v naší moderní době nazapomínají svým ženám přinést domů alespoň růži.

Pokud tedy bude v době pandemie možné někde kytici koupit, určitě by na 8. březen muži neměli zapomenout. Kytička jejich ženy rozhodně potěší a v současné složité době z ní budou mít dvojnásobnou radost. Dále čtěte: Buchtičky se šodó se staly ikonou socialistického stravování.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu