Máte problémy se spánkem? Zkuste doplnit vitamin na dobrou noc
Vědci z univerzity íránském Áhvázu přišli se studií, podle níž mohou doplňkové dávky vitaminu D pomoci lidem se spánkovými poruchami k lepšímu odpočinku.
Vědci vycházejí z výsledku klinického testu, který proběhl mezi dobrovolníky ve věku 20-50let. Test trval celkem osm týdnů a lidé byli rozděleni do dvou skupin. Polovina dobrovolníků dostávala vitaminový doplněk a polovina dostávala placebo. Výsledek?
Vitamin nebo placeno?
Ukázalo se, že lidé ve skupině, kde byly podávány vitamíny, měli opravdu lepší a kvalitnější spánek, než ve skupině, kde se podávalo pouhé placebo. Více o tom, jak funguje placebo, jsme psali v našem jiném článku. Podle odhadů odborníků na výživu by mohlo nedostatkem vitamínu D trpět i více než 50% lidí. Jde přitom o vitamin, který bychom neměli zanedbávat.
Nachází se téměř ve všech buňkách a ve všech tkáních. Vitamin D také výrazně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Naše tělo jej dokáže získávat ze dvou zdrojů. Jednak ze slunečního záření (D3) a pak z potravin (D2).
Problém s potravinami ovšem spočívá v tom, že bychom jich museli spořádat strašnou spoustu, abychom naplnili doporučovaný denní příjem. Dospělým osobám je doporučeno konzumovat 2000-4000 měrných jednotek denně (IU). Přitom například v mase lososa, v které obsahuje z běžných potravin asi nejvíce vitaminu D, se nachází 624 měrných jednotek na 100 gramů, ve vejcích pak 52 měrných jednotek na 100 gramů a v sýru pouhých 20 MJ/100g. Nejvíce vitamínu D obsahuje rybí tuk. V jedné kávové lžičce (5g) se nachází 1250 IU.
Jak doplnit vitamin D?
Z toho vyplývá, že abyste své tělo dostatečně saturovali tímto potřebným vitaminem, museli byste se každý den dlouhodobě pohybovat na slunci a ještě se od rána do večera ládovat rybami. Druhou, poněkud reálnější možností, je užívat denně nejméně 2 lžičky rybího tuku. Princip placeba zná téměř každý, ale víte, jak funguje nocebo?