Vánoce jsou svátky klidu, ale i obžerství. Máme pro vás 10 potravin, které vám zlepší náladu a budou vám chutnat

 Ostatní 
24. prosince 2016 06:50 / Jitka Jahodová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Žranice o Vánocích? Je na čase to změnit Shutterstock
Na držení linie už je teď stejně pozdě, lépe se s tím bude začínat až po svátcích. Je to také oblíbená disciplína, zařazená mezi novoroční předsevzetí. Dnes pohodlně seďte, jezte a pijte. Žranice jako na Vánoce se trpí jenom jednou do roka.

Tady je 10 potravin, které vám umí zlepšit náladu a ještě vás ochrání před spoustou nemocí:

Čokoláda
Není jen lahodná. Hořká může předcházet vznikům Alzheimerovy choroby a demence. Čím tmavší, tím lépe. Čokoláda zpomaluje produkci stresového hormonu a snižuje hladiny úzkosti. Zároveň tvoří v mozku endorfiny a zvyšuje hladinu serotoninu.

Bobule
Plody jako maliny, ostružiny, rybíz, jsou velmi účinné proti depresi, protože jsou plné antioxidantů, podporující správnou funkci mozku. Obsahují enzymy na pozitivní náladu a potencionálně tak chrání tělo před vznikem rakoviny a zabraňují stárnutí.

Zelený čaj
Má spoustu antioxidantů, stejně jako ovoce. Pokud je užíván pravidelně, může dopřát celkový pocit pohody. Kromě L-theaninu, který povznáší náladu, může zlepšit soustředění, paměť i duševní čilost. Pro delší život se doporučuje jeden šálek zeleného čaje denně.

Banány
Obsahují velké množství vitamínů a minerálů. Zvyšují hladinu serotoninu a podporují lepší spánek. Tryptofan, který obsahují, se používá k léčbě nespavosti, úzkosti a deprese.

Sardinky
Jsou velmi bohaté na omega-3 mastné kyseliny, což tělu dlouhodobě prospívá. Také zajišťují účinnost neurotransmiterů a udržují tak mozkové buňky flexibilní a plně funkční na mnoho let. Pokud je tedy konzumujete pravidelně.

Avokádo
Obsahuje právě ty dobré a zdravé tuky, které zvyšují hladinu dopaminu a e endorfinů. Je jedno, jestli si ho zamícháte do koktejlu nebo do salátu, jezte ho, jak je vám libo.

Drůbež
Stejně jako banány, také kuřecí a krůtí maso obsahuje vysoké množství tryptofanu. A rovněž kyseliny, díky kterým se tělo srovná se stresem efektivněji.

Listová zelenina
Konzumace takové zeleniny léčí úzkost a deprese, zvedá náladu a snižuje únavu. Například římský salát nebo špenát zajišťují správné fungování nervů a svalů a také doplňují tělu hořčík.

Vajíčka
Zlepšují stav mysli, hlavně žloutek. Jsou bohaté na vitamin D a ten zmírňuje poruchy nálady. Navíc se doporučují konzumovat v zimním období jako prevence zimní deprese, která postihuje velkou část populace.

Vlašské ořechy
Zlepšují buněčné zdraví a z ořechů jsou nejvíce bohaté na základní tuky. Deset vlašských ořechů denně může optimalizovat složení buněčných stěn, upravit cholesterol v krvi a automaticky zlepšují krevní oběh.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu