Skřípání zubů alias bruxismus trápí mnoho lidí a i jejich okolí.

 Zdraví 
19. prosince 2016 07:27 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Skřípání zubů je klinicky označováno jako bruxismus. Internet
Poškozený chrup, bolesti hlavy a probdělé noci ostatních členů rodiny. Společným jmenovatelem těchto problémů bývá noční skřípání zubů.

Důvodem skřípání zubů je většinou stres. Tělo se ani v noci nedokáže pořádně uvolnit. V této chvíli pak vzniká v těle silné napětí, které je třeba odblokovat... Tento problém trápí většinou ženy, které jsou na stres daleko citlivější. Ale ne vždy hraje stres prim. V několika málo případech je na vině i špatné postavení čelisti nebo nesprávná spánková hygiena.

Skřípání zubů je klinicky označováno jako bruxismus. Tento stav, kdy dochází k zatínání a zatěžování zubů a k jejich pohybům po sobě v době mimo žvýkání a přijímání potravy, je u většiny populace stejně častý jako chrápání. 

Bruxismus není však problémem pouze dospělých. Může se objevit i u dětí, převážně v průběhu infekčních onemocnění nebo při bolestech (např. při prořezávání zubů). Po vyléčení nemoci většinou vymizí bez trvalých následků. Další příčiny mohou být: nesprávné zarovnání zubů, nepravidelný kontakt mezi horní a dolní čelistí, ale také zdravotní potíže (např. nutriční nedostatky, alergie či onemocnění žláz s vnitřní sekrecí).

Ve většině případů se v zubních ordinacích zhotoví umělohmotná mezizubní dlaha, která se nasazuje na zubní oblouk na noc, a mechanicky tak ochrání Vaše zuby. Pokud je příčinou bruxismu stres, zeptejte se Vašeho zubaře či lékaře na možnosti jeho snížení či případného odstranění. Nabízeny jsou zpravidla psychologická poradenství, relaxace a uvolňovací cvičení, léky na předpis (pro podporu uvolnění napětí žvýkacích svalů, antidepresiva) apod.

Další tipy:

1.      Vyvarujte se nápojů s kofeinem.
2.      Vyvarujte se alkoholu.
3.      Nedávej si do úst nic, co není k jídlu (např. tužky).
4.      Nežvýkejte žvýkačky, nutí Vás to pevně svírat čelisti.
5.      Trénujte neskřípání! Pokud si všimnete, že svíráte čelisti 
          nebo skřípete zuby během dne, vložte jazyk mezi zuby. 
         Trénujete tím čelistní svaly, aby relaxovaly.

Skřípající děti

Pokud trpí bruxismem váš potomek, pak byste měli, ještě před návštěvou lékaře, začít dodržovat určitá pravidla. Nejdůležitější je správná spánková hygiena. Dítě by mělo chodit spát každý den ve stejný čas. Ať už je všední den nebo víkend. Ti nejmenší by před spaním neměli vysedávat před televizí nebo počítačem. A v neposlední řadě je nutné naprosto vypustit ze stravy kofein (který by děti tak jako tak neměly). Nedávejte jim žádné kolové či kofeinové nápoje, černý čaj a omezte i čokoládu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu