Léčivé účinky kopru

 Zdraví 
12. dubna 2017 13:40 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kopr voní i léčí. internet
Mnoho lidí má kopr spojený jen se známou smetanovou omáčkou, kterou někteří milují a jiní zatracují. Používat kopr na něco jiného vypadá jako nesmysl. Opak je ale pravdou.

Kopr má, jako ostatně většina bylin a koření také léčivé účinky, které vás možná překvapí. Protože se poměrně snadno pěstuje, budete třeba i vy chtít jeho účinků využít. Připravili jsme pro vás krátký přehled těch nejdůležitějších.

Zažívání

Kopr pozitivně ovlivňuje zažívání. Působí proti plynatosti, křečím v břiše a nechutenství. Částečně působí i nať, ale pro skutečné léčebné využití se má používat buď semeno rostliny nebo její květ.

Tvorba mateřského mléka

Stejné části rostliny se dají používat i pro zlepšení tvorby mateřského mléka. Navíc tím, že účinné látky přecházejí z matky na dítě působí kopr dobře i na zažívání kojenců a zbavuje je bolestí bříška.

Srdce

Semínka kopru či jeho květ mají také dobré účinky na srdce. Jednak snižují krevní tlak, což ocení mnozí, kteří mají s tímto onemocněním potíže, ale působí též na lepší prokrvení srdečního svalu a zlepšení srdeční činnosti i celkové posílení organismu.

Močové ústrojí

Chybu při používání kopru neudělají ani ti, které trápí nemoci močového ústrojí.

Dávkování

Používáme semínka a květ rostliny. Semínka by se měla rozdrtit nebo rozemlít těsně před použitím a buď využít asi půl kávové lžičky třikrát denně nebo udělat z jedné kávové lžičky nálev. I ten pijeme třikrát denně. Máte-li právě kvetoucí kopr, můžete pít třikrát denně čaj z květů. Kopr by neměl mít žádné vedlejší účinky a jak už bylo uvedeno, je vhodný i pro nejmenší děti.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...