Léčivé účinky kopru

Kopr voní i léčí.
 Zdraví 
12. dubna 2017 13:40 / internet
  106   0
Mnoho lidí má kopr spojený jen se známou smetanovou omáčkou, kterou někteří milují a jiní zatracují. Používat kopr na něco jiného vypadá jako nesmysl. Opak je ale pravdou.

Kopr má, jako ostatně většina bylin a koření také léčivé účinky, které vás možná překvapí. Protože se poměrně snadno pěstuje, budete třeba i vy chtít jeho účinků využít. Připravili jsme pro vás krátký přehled těch nejdůležitějších.

Zažívání

Kopr pozitivně ovlivňuje zažívání. Působí proti plynatosti, křečím v břiše a nechutenství. Částečně působí i nať, ale pro skutečné léčebné využití se má používat buď semeno rostliny nebo její květ.

Tvorba mateřského mléka

Stejné části rostliny se dají používat i pro zlepšení tvorby mateřského mléka. Navíc tím, že účinné látky přecházejí z matky na dítě působí kopr dobře i na zažívání kojenců a zbavuje je bolestí bříška.

Srdce

Semínka kopru či jeho květ mají také dobré účinky na srdce. Jednak snižují krevní tlak, což ocení mnozí, kteří mají s tímto onemocněním potíže, ale působí též na lepší prokrvení srdečního svalu a zlepšení srdeční činnosti i celkové posílení organismu.

Močové ústrojí

Chybu při používání kopru neudělají ani ti, které trápí nemoci močového ústrojí.

Dávkování

Používáme semínka a květ rostliny. Semínka by se měla rozdrtit nebo rozemlít těsně před použitím a buď využít asi půl kávové lžičky třikrát denně nebo udělat z jedné kávové lžičky nálev. I ten pijeme třikrát denně. Máte-li právě kvetoucí kopr, můžete pít třikrát denně čaj z květů. Kopr by neměl mít žádné vedlejší účinky a jak už bylo uvedeno, je vhodný i pro nejmenší děti.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Postavte si na zahradě venkovní pec na pizzu. Není to nijak složité a všem udělá velkou radost

Zavřít reklamu