Otcové na mateřské dovolené?

 Vztahy 
13. dubna 2017 20:32 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Otcové se možná o děti starají jinak, ale také to umí dobře. Internet
Otcové mohou zastoupit matky nejen na rodičovské, ale i mateřské dovolené. Ženám to dává možnost vrátit se do zaměstnání už po několika měsících. 

Ne vždy mají matky nárok na mateřskou dovolenou. Může se jednat o krátkodobě zaměstnané osoby, studentky nebo třeba OSVČ, které si neplatí nemocenské pojištění. V takovém případě může na mateřskou otec nebo žádat od data narození dítěte o rodičovský příspěvek. 

Bohužel společnost na to zatím není připravena. Stigmata mateřské dovolené a označení za betasamce si muž nese dlouho poté, co nakluše na mateřskou. A to je škoda. Muž přece může být mužem, i když je na mateřské dovolené.

Jak je to s otci na rodičovské dovolené

Právo využít rodičovskou dovolenou přísluší v České republice mužům od roku 2001. V porovnání s ostatními zeměmi EU ji však čeští muži využívají pouze minimálně. Nejvíce je tato rodičovská dovolená čerpána muži ve Skandinávii. V České republice tvoří otcové na rodičovské dovolené zhruba 1–3 % osob využívajících rodičovskou dovolenou. 

Novinka v ČR – Otcovská dovolená

V květnu roku 2016 byla v České republice schválena tzv. otcovská dovolená, kdy novopečení tatínci budou mít možnost čerpat po narození potomka sedm dnů placené dovolené ve výši 70% vyměřovacího základu. Vybrat otcovskou dovolenou si budou moci kdykoliv do 6 týdnů od narození dítěte. Takováto otcovská dovolená je v zemích EU běžným standardem a i v naší republice tuto myšlenku většina lidí podporuje. Otcové chtějí být bezprostředně po porodu dítěte se svojí ženou doma, ale dříve za tímto účelem čerpají svoji dovolenou na zotavenou. Obvykle situace bývala taková, že po porodu si bralo 57% otců dovolenou a dalších 16% řešilo tuto situaci zajištěním si neplaceného volna ze zaměstnání.

Otcovská dovolená podporuje navázání pouta mezi otcem a dítětem již v prvopočátcích potomkova života a také motivuje muže, aby se více do péče o dítě zapojili. Obecně tato možnost přispívá k celkově větší soudržnosti rodiny.  

Nastoupení muže na mateřskou dovolenou

Mužům, kteří teoreticky mají zájem o každodenní aktivní péči o dítě, brání v nástupu na mateřskou dovolenou většinou materiální záležitosti. Mívají obavu o ztrátu zaměstnání a možnost kariérního postupu. Tyto ekonomické důvody jsou velmi dobře pochopitelné a z obdobného důvodu si i většina žen nepřeje, aby otec dítěte svoje zaměstnání opustil. 
V současné době však mužů, kteří chtějí být doma s dítětem na mateřské dovolené, přibývá. Motivací je zapojit se do péče o rodinu a o dítě. Ve většině případů rodin zůstává doma pouze jeden z rodičů, ovšem rodičovskou dovolenou mohou čerpat oba rodiče. Pokud má žena lepší finanční podmínky v zaměstnání, pak i v takovýchto případech po dohodě nastupuje na mateřskou dovolenou otec.

Mužská role a pevnější vazby

Legendární model otců na rodičovské dovolené pochází ze Skandinávie, kde zákon touto variantou podporuje rovnost mužů a žen a umožňuje otcům, aby si ke svým dětem vytvořili správný vztah. Otcovskou dovolenou v těchto státech nelze převést na matku, a pokud ji muž nevyužije, propadá a zkracuje se o tuto dobu pobírání dávek. V důsledku toho nastupuje ve Skandinávii na rodičovskou dovolenou průměrně devadesát procent otců.

A odborníci souhlasí s tím, že tato strategie má svou logiku a opodstatnění. Vědci z Cornell University například prokázali, že ti muži, kteří strávili nějaký čas na rodičovské dovolené, později mnohem více pomáhají své partnerce s péčí o děti i domácnost. Mezi otcem na rodičovské dovolené a dítětem se také vytváří silnější pouto.

"Nejde jen o společně strávený čas a aktivity, ale také o to, že se muž naučí s dítětem zacházet a lépe rozumí jeho reakcím. Cítí se jistější a nebojí se na něj, obrazně řečeno, sáhnout, což je strach, který pociťuje řada přepracovaných otců, kteří nejsou na kontakt s vlastním dítětem zvyklí," upozorňuje psycholožka.

Nezanedbatelná je podle psycholožky i mužská role: "Děti bezesporu potřebují ženský i mužský vzor. A právě mužský vzor často současným dětem chybí. I když nejsou rodiče rozvedeni, otcové často tráví v zaměstnání prakticky veškerý čas a děti je vidí téměř jen o víkendech."

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Aňa Geislerová jako prezidentka Česka. V Čaputové prý inspiraci nehledala

Styl

Původ pověry o svatbách v květnu i nové trendy šatů pro nevěsty odhalila majitelka svatebního salonu

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu