Vaginální kvasinková infekce a sex

 Vztahy 
29. června 2017 18:15 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vaginální mykóza se projevuje pálením, svěděním, zarudnutím a bělavým nezapáchajícím výtokem.  Shutterstock
Vaginální mykózy tu a tam potrápí nejednu ženu!

Jedním z nejčastějších ženských onemocnění je vaginální mykóza. Za svůj život se s ní alespoň jednou setkalo více jak 80 % žen. Mykózy mají navíc tu nepříjemnou vlastnost, že se často a poměrně snadno znovu vracejí pak po poměrně dlouhou dobu ženě znepříjemní běžný a prakticky zastaví pohlavní život.

Jak poznat, že máte vaginální mykózu

Příznaky vaginální mykózy jsou velmi snadno rozpoznatelné. Kvasinkové infekce doprovází nepříjemné svědění uvnitř i vně rodidel. Dalším příznakem je také otok a silné prokrvení zevní částí rodidel. U někoho se může vyskytovat pálení při močení. Kvasinkovou infekci doprovází také výtok. Výtok bývá nejdříve řídký, později má bílou tvarohovitou konzistenci. Někdy se nemusí dostat výtok na prádlo, ale zůstává uvnitř pochvy. Kvasinkové infekce doprovází také bolesti při pohlavním styku, tlak, dále také tlak a bolest v podbřišku.

U většiny žen bývá prvním příznakem tohoto nepříjemného onemocnění svědění. Svědění znamená, že se infekce dostala na vnější část rodidel, tedy na velmi citlivou sliznici malých a velkých stydkých pysků. Většina žen nepříjemné svědění nemůže vydržet. Škrábání má za následek šíření infekce, větší podráždění a silnější svědění.

Mykóza postihuje i muže

Muži se mohou se nakazit pohlavním stykem  a chytit ji od partnerky. Ale muž se může nakazit například od jiné ženy po náhodném sexu a přenést ji na partnerku. Pokud se u pánů objeví příznaky jako je svědění a pálení genitálu, pak ať sáhnou po stejném krému jako žena. Muži však často žádné příznaky nepociťují, i když jsou infikováni, proto je nutné je k léčbě přesvědčit, jinak se ocitnete v bludném kruhu. 

Mykózy patří mezi sezónní onemocnění

Kvasinková infekce patří mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění. Kvasinkám se totiž daří zejména v teplém a vlhkém prostředí, takže se snadno v pochvě mohou přemnožit. Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení nebo také výtok. Někdy stačí, aby se žena jednou vykoupala v bazénu, přehradě, rybníku nebo i řece a mykóza se může projevit. Častým spouštěcím impulzem je, když žena zůstane delší dobu v mokrých plavkách a "zapaří se". Svědění nebo pálení na intimních místech se pak může objevit velmi rychle.

Mykózy však nejsou přímo vázány jen ke koupeli ve špinavé vodě nebo přírodní neupravované vodě, nesouvisí tedy pouze s rybníky a dalšími přírodními koupališti. Je jasné, že špinavé vodě, byť přírodní, by se měla žena vyhnout vždy. Bohužel ani kryté bazény s relativně čistou, ale chemicky upravovanou vodou nejsou zcela bezpečnou variantou koupání. Chlor sice vodu desinfikuje, zároveň však narušuje přirozené prostředí pochvy. Navíc mokré plavky jsou nebezpečné za každé situace. Mohou mít na svědomí i podchlazení pánve. A nemoc je na světě.

Problémy však může přinést i chlorovaná voda veřejného bazénu. Mykózu totiž může spustit jakákoli změna pH pochvy, protože za mykózou stojí právě změna vaginálního prostředí, která umožní intenzivní množení kvasinek. Nejčastěji se podle zkušeností žen mykotické problémy projevují v létě a v období různých sportovních a rekreačních aktivit, na které žena běžně není zvyklá. Každá žena je jinak citlivá, a proto dvě ženy ve stejném prostředí nemusí zažít stejný problém.

Sex a vaginální mykóza

Vaginální mykóza není pohlavně přenosná choroba, ale… Kvasinky se během pohlavního styku mohou přenášet z partnerky na partnera a nemusí vyvolat žádné obtíže. Určité malé množství těchto kvasinek však může zůstat v pochvě i penisu. Poté může během sexuálního styku dojít k nové infekci, protože během sexu dochází k mechanickému podráždění sliznice pochvy a vzniku mikroskopických trhlinek. A to je okamžik pro kvasinky, kdy mohou znovu zaútočit. Po sexuálním styku tak může dojít k zhoršení příznaků.

Vaginální mykóza má také vliv na náš sexuální život. Když je onemocnění ve své nejsilnější fázi nemá většina žen na sex ani pomyšlení. Během onemocnění trpí mnoho žen také nepříjemnými výtoky a tak se sexu spíše vyhýbají. Při sexuálním styku žena obvykle cítí velké pálení až bolest. V některých případech může dojít ke krvácení z poraněné sliznice.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít