خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Víte, jak správně ošetřit hmyzí bodnutí?

Komáři nás dokážou pěkně potrápit. Někdy přenášejí ošklivé nemoci.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Zdraví 
28. června 2017 17:12 / Shutterstock
  0   0
Různé druhy hmyzu s žihadlem či kusadly patří k létu. Bohužel ne vždy je reakce našeho těla mírná. Jak správně ošetřit štípanec se dozvíte v následujícím textu.

Hmyz přenáší infekce

S nemocemi jako je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza máme spojené hlavně klíště. Bohužel i jiný hmyz může stát za nákazou boreliózou a kromě těchto nemocí přenáší komáři a další bodavý hmyz i jiné druhy infekcí. Často nemusí jít o žádnou tragédii, ale pokud nám oteče polovina nohy, máme problém.

Co udělat hned po bodnutí

Nejlepší je mít v dosahu dezinfekční prostředek na bázi jódu. S výhodou lze použít Betadine, neboť nepálí a dobře ho snáší i děti. Jód zdatně působí proti virům a baktériím, takže většinu z nich v ráně zlikviduje. Stejný prostředek se pochopitelně hodí na ošetření po přisátí klíštěte. Čím dříve ho použijeme, tím lépe. Infekce se nerozšíří mimo ránu. Předpokladem úspěchu je, že v ráně nezůstal žádný zbytek hmyzu.

Když dojde k alergické reakci

Někteří z nás jsou alergičtí na hmyzí kousnutí. Zejména bodnutí včely a vosy, které obsahuje specifický jed, bývá doprovázeno bouřlivou reakcí. Pokud víte, že vám nehrozí udušení a neupadáte do anafylaktického šoku, pak nepanikařte. Červenou skvrnu ošetřujte jódem. Máte-li po ruce antihistaminika, okamžitě jednu tabletku užijte. Pro osoby, které nejsou alergické, postačí hmyzí štípanec natřít mastičkou s antihistaminiky. Ve většině případů se podaří problém zastavit.

Červená skvrna se šíří a tmavne

V případě, že se červená skvrna dále šíří, tmavne a místo se stává tvrdé a rozpálené, bude vhodné vyhledat lékaře, který situaci posoudí, a buď použije ještě jiné vhodné masti, nebo dokonce nasadí antibiotika. V některých případech by totiž mohlo hrozit i odumření tkáně.

Jestliže vás včela nebo vosa bodla do jazyka, krku nebo bylo bodnutí více, měli byste vyhledat lékaře i v případě, že alergičtí nejste. Pokud je možno, postižená místa je dobré chladit. Při bodnutí do jazyka pomůže led nebo i zmrzlina.

V případě pobodání hmyzem mimo oblast Evropy je třeba myslet i na možný výskyt jiných onemocnění. Pokud se u vás objeví jakékoli obtíže, neváhejte s nimi zajít k odborníkovi a upozorněte ho, že jste se vrátili z dovolené a máte za sebou hmyzí bodnutí.

Jak poznat anafylaktický šok

Jde o velmi prudkou a život ohrožující reakci těla na podnět, v tomto případě hmyzí bodnutí nebo kousnutí. Jedinec začíná mít dýchací problémy jako v případě astmatického záchvatu. Po těle se mohou objevit červené skvrny, kopřivka, krevní tlak klesá, postižený ztrácí vědomí, nadměrně se potí. V krajním případě dochází k srdeční zástavě. Lékaře voláme okamžitě. Vedle podání antihistaminik se soustředíme na zachování životně důležitých funkcí. Pokud má postižený u sebe adrenalinové pero (Epipen), pak ho aplikujeme. Uložíme nemocného na záda, nebo pokud zvrací tak na bok. Chladíme krk, vlhčíme rty. Při zástavě dechu a srdeční činnosti provedeme resuscitaci.

📷
1
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Zprávy

Miliardové projekty nelze uhlídat, tvrdí exprimátor Pavel Bém

Bydlení

Proměňte svou starou ložnici v místo, kde se vám bude krásně spát i snít