Meloun jako pomocník k nezaplacení! Účinky na naše tělo, o kterých jste neměli ani tušení

 Ostatní 
26. června 2017 09:08 / Monika Thomsonová
  5   0
📷
6 fotografií v galerii
Meloun je v parných dnech doslova nepostradatelný Facebook
Horké letní dny. Umíte si je představit bez osvěžující pochoutky jakou je meloun? My tedy ne. Ale znáte všechny plusy, které nám meloun přináší?

Meloun je velmi osvěžující ovoce. Ale nejen to. Prozradíme vám, jaké další  účinky má meloun na náš organismus. Nejvíce využíváme meloun na uhašení žízně, ale meloun má daleko širší použití, než jste si možná mysleli.

Imunita

Sladká červená dužina obsahuje látku lypokén, která posiluje náš imunitní systém, a některé výzkumy prokázaly, že pomáhá ničit nádorové buňky. Čistí organismus a zbavuje ho volných radikálů. Výhoda tohoto ovoce je, že vydrží v lednici poměrně dlouho, avšak obsah této látky v melounu se skladováním snižuje.

Vitamíny

Meloun je doslova nabitý vitamíny. Obsahuje spoustu vitaminu C, který potřebujeme pro povzbuzení imunity a celkovou kondici. Kromě toho je bohatý na vitaminy skupiny B, zejména na vitamin B6 – pyridoxin, potřebný pro syntézu bílkovin v těle, vitamin B3 – niacin, důležitý pro okysličování organismu a kyselinu listovou, která je zásadní pro krvetvorbu, zdravé nehty, kůži a vlasy, ale i plodnost a správný vývoj plodu ve všech fázích.

První pomoc po spálení

Popálená pokožka po opalování? Na popáleniny od sluníčka vám pomůže šťáva z melounu. Stačí si natřít popálená místa a nechat působit alespoň 15 minut. Dostaví se příjemné chlazení. Pokožka se následně hydratuje a zklidňuje.

Krásná pleť

Jeho konzumací si doplňujete potřebné vitamíny, které vám pomohou proti vzniku akné.

  • Co tak vyzkoušet masku z melounu? Stačí si nanést dužinu na pokožku, a ta už odvede svoji práci. Nebo k melounu přidejte bílý jogurt na skvělou hydrataci. Chcete pleť zjemnit a rozjasnit, jogurt vyměňte za med. Elasticitu pleti zase vylepšíte přidáním rozmačkaného avokáda.
  • Z melounu můžete vytvořit dokonalý peeling. Stačí dužinu rozmačkat či rozmixovat, přidat do ní například mouku (pokud jde o peeling obličeje) nebo cukr či mletou kávu (pokud jde o tělový peeling).

Pomocník při hubnutí

Přestože je meloun snad nejsladší zelenina, dietologové ho při shazování zbytečných kil vřele doporučují. Obsahuje totiž až 90 % vody a cukry tvoří jen asi 3–12 % podle odrůdy. Nejméně cukru má meloun vodní, o něco více pak cukrový. 100 g melounu má energetickou hodnotu od 19–35 kcal a jedna porce dokáže zasytit i na několik hodin. Meloun vám zajistí přísun spousty bioaktivních látek a je tedy  ideální potravinou nejen během hubnutí, ale i jako součást zdravého životního stylu.

Meloun navíc obsahuje draslík, který reguluje činnost nervů a svalů, posiluje klouby i kosti. Šťavnatá zdravá dobrota také obsahuje citrulin. Ten přispívá ke zlepšení krevního oběhu a vaše svaly se prokrví a uvolní.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Dům a zahrada

Než přijdou Dušičky, vyčistěte náhrobky. Na každý materiál platí něco jiného

Zavřít reklamu