Psychické příčiny alergií a jak s nimi zatočit

Kontakt se zvířetem je pro alergika problém. Že by strach z pudovosti?
 Zdraví 
23. června 2017 08:12 / Shutterstock
  5   3
Alergie jako psychosomatické onemocnění – to se zdá být čím dál tím víc vystihující příčina těchto potíží. Jak jinak se srovnat se skutečností, že asi 40 % Evropanů trpí nějakou alergií?

K poznatku, že za alergiemi stojí v mnoha případech naše psychika vedou vědce různá pozorování z reálného života. Například člověk, který byl alergik a upadl do bezvědomí přestal svou alergií trpět. Tento jev dokonale vystihuje skutečnost, že to, nač je alergický se nachází v jeho duševních pochodech.

Mnozí alergici jsou také schopni popsat moment nástupu jejich obtíží. Obvykle jde ruku v ruce s obdobím neklidu, stresu, životních kotrmelců, vyčerpanosti. Někdy se v takové situaci rozvíjí klasická infekční choroba. Jindy může jít o alergii.

Dobře situaci charakterizuje i známé rčení „jsem na něco alergický“. Mimoděk tak vyjadřujeme, že existuje řada jevů, které nás velmi dráždí. A protože máme takto podrážděnou psychiku, může se její stav přenášet na chování našeho těla.

Některé praktické příklady

Představme si člověka, který je nadměrně přepracovaný. Mozek začíná tušit, že něco není v pořádku a podnikne kroky, které povedou ke zmírnění přetížení. Podráždění a nespokojenost s přetěžováním v zaměstnání či doma se vyventiluje jako nemoc či alergie. Naše tělo se tak vlastně chce vyhnout stresovým faktorům. Místo možnosti, abychom pokračovali v činnosti až do úplného sebezničení nám dá možnost se zastavit, protože nám začne téct z nosu vodová rýma, vyseje se nám vyrážka, rozbolí nás břicho.

Za alergií na zvířecí srst může být strach z živočišného, ze sexuality. Alergie na trávu a pyl může být způsobena nějakým problémem v lásce nebo z obav milovat druhé. Alergie na prach může být vyjádřením strachu z něčeho špinavého. Pokud je místem vaší alergické reakce střevo, jde patrně o alergii, která souvisí se schopností přijímat okolní svět. Pokud se projevuje spíš na plicích, pak je potíž v mezilidských kontaktech a ve svobodě. Jestliže jde o alergické projevy na kůži, může být v pozadí problém s kontaktem, blízkostí či projevy něhy.

Léčba

Léčba alergie proto nemusí zůstat u polykání pilulek a pobytu u moře. Je třeba rozklíčovat, proč se vám zdravotní stav zlepší, když odjedete k moři nebo do hor. Jestli jde opravdu o zbavení se alergenů, nebo jestli je ve hře fakt, že na dovolené jste často více v pohodě. Proto se mnohdy stává, že ačkoliv odjíždíte s nějakým počínajícím zdravotním problémem, na dovolené obvykle zmizí. Podobně alergik může pociťovat úlevu, protože se vzdálí svým obvyklým stresujícím situacím. Žena, která vnitřně trpí tím, že ji manžel během roku zanedbává je najednou středem pozornosti. Dítě, které je doma okřikováno si najednou může svobodně hrát s kamarády v moři. Na dovolené stejně nemůžeme ovlivnit to, co se děje jinde, takže se vnitřně osvobodíme. Na dovolenou proto nepatří počítač leda jako zdroj zábavy, rozhodně ne jako pracovní nástroj.

Protože se ale nedá žít stále na dovolené, bude třeba si zajít během roku k dobrému psychologovi, který se pokusí najít příčiny vašich stresů a potíží. Jejich kořen může totiž sahat až do vývoje v děloze, takže nemusíte mít vůbec šanci je svou myslí sami obsáhnout a pojmenovat.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Dům a zahrada

Asijské berušky se rychle množí, zapáchají a koušou. Možnosti, jak se jich lze zbavit

Bydlení

Je čas na údržbu a zazimování zahradního nářadí. Seznam úkolů, na které nezapomenout

Zavřít reklamu