Proč je dobré jíst ořechy? Které jsou nejzdravější a které mají nejméně kalorií?

Víte, které ořechy mají nejvíce a které naopak nejméně kalorií?
📷
Dalších 8 fotografií v galerii
 Zdraví 
21. listopadu 2016 08:21 / Shutterstock
  340   4
Lidé bojující s přebytečnými kily se ořechům vyhýbají obloukem, ale to je chyba! Ve skutečnosti totiž pojídání ořechů hubnutí pomáhá. Ořechy jsou zdraví prospěšné, jsou plné zdravých tuků, bílkovin, vitaminů a minerálů. Ořechy jsou velmi zdravé a měli bychom je zařadit do našeho pravidelného jídelníčku.

Mnoho mýtů před konzumací ořechů varuje, kvůli přibývání na váze. Lidé se bojí tuku a kalorií, které jsou v ořeších. Samozřejmě platí, že nic se nemá přehánět! Právě kvůli obsahu tuků a vysoké energetické hodnotě je potřeba ořechy konzumovat v rozumné míře, za kterou se považuje asi 30-50g denně, tedy přibližně jedna hrst. Takže ani ořechy nesmíte jíst po kilech.

Stačí si dát pár oříšků na chuť a nebo je můžete přidávat do jídla. Například v salátech josu ořechy naprosto báječné!

Mnoho studií však prokázalo, že pravidelná konzumace ořechů má velice pozitivní vliv na zamezení vzniku různých metabolických chorob.

Existují desítky druhů ořechů, ale některé z nich jsou zdravější než jiné. Víte, které to jsou?

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy jsou úžasným zdrojem omega-3 nenasycených tuků, nejvyšším ze všech ořechů. Ze všech ořechů obsahují nejvíce antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před buněčným poškozením, přispívajícím ke vzniku srdečních onemocnění, rakoviny a předčasného stárnutí. Kromě toho obsahují také draslík, hořčík, selen, zinek, vápník, měď a mangan. 

Doporučené denní množství je 14 půlek vlašských ořechů, které má 185 kalorií s celkovým obsahem 18 gramů tuku.

Mandle

Mandle pozitivně působí na střeva a obsahují nejvíce vlákniny ze všech ořechů. Mandle jsou velmi oblíbené díky své příjemné chuti. Kromě toho naleznete v mandlích antioxidanty, vitamín E a další látky, které snižují hladinu LDL (špatný tuk), cholesterolu v krvi a cukru. 

Lískové ořechy

Lískové oříšky obsahují velké množství mononasycených tuků, které pozitivně působí na hladinu LDL, cholesterol a cukr v krvi. Významný je jejich obsah mědi, dále pak také manganu, železa, hořčíku, vitamínu E a vápníku. Mimo toho však lískové oříšky velice významně působí pozitivně na oči, cukrovku druhého typu a stařeckou demenci.

Kešu

Kešu oříšky jsou bohaté na železo, zinek a hořčík. Obsah hořčíku v nich pokryje čtvrtinu jeho potřebné denní dávky. Proto vám pravidelná konzumace těchto oříšků pomůže ovládnout anémii, zlepšit imunitu i paměť a zpomalíte své stárnutí. Pojídáním kešu oříšků zlepšíte také stav své pokožky.

Pekanové ořechy

Pekanové ořechy podporují funkci srdce, snižuje cholesterol, hladinu LDL, a také zabraňují ukládání aterosklerotických plátů do tepen. Jsou však velmi kalorické. 

Para ořechy

Para ořechy jsou velice silným zdrojem selenu, obsahují dokonce víc než 100% denní dávku. Díky selenu jsou proto velice silným bojovníkem proti rakovině. Jezte je však opatrně, para ořechy jsou velice kalorické! U para ořechů je ideální sníst maximálně čtyři para ořechy za den.

Makadamové ořechy

Makadamové ořechy jsou nejkaloričtějšími ořechy ze všech druhů a obsahují velké množství tuků, je tedy potřeba je jíst v menším množství. Vyhýbat se jim ale určitě nemusíte. Většina tuků v nich je mono-nenasycených, tzv. MUFA, které pozitivně působí na hladinu krevního tlaku, snižují cholesterol a obsah cukru v krvi.

Pistácie

Pistáciové oříšky mají čtyřikrát méně kalorií, než všechny ostatní ořechy. Kromě toho však tyto oříšky obsahují velké množství antioxidantů, vitamíny A, E, B6 a draslík a thiamin. Pistácie prospívají imunitnímu, nervovému i cévnímu systému, ale také svalům. Pistácie dokonce podporují intelekt a zlepšují náladu.

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ochranu před nemocemi nepodceňujte na dovolené v exotice ani v Evropě

Dům a zahrada

Minijezírko lze vytvořit i v květináči. Ozdobí zahradu i balkon

Bydlení

Sužuje vaši domácnost horko? Protisluneční fólie může být levným pomocníkem

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu